Art – Laurie Schneider Adams

Art sanat tarihi profesörü Laurie Schneider Adams’ın başlangıç seviyesinde okurlar için hazırladığı hayli kapsamlı bir kitap. Akademik bir dille yazılmış olmasına rağmen rahat bir okuma sunuyor ve bölümler kısa kısa olduğundan insanı bunaltmıyor.

Art - Laurie Schneider Adams

Art, yazarın kitabın başında belirttiği üzere daha çok Batı sanatına odaklanıyor. Dolayısıyla Doğu sanatına dair bir şeyler arıyorsanız bu kitaba hiç bakmayın derim. Ancak sanatla genel olarak ilgileniyorsanız ve hızlıca bir şeyler öğrenmek hoşunuza gidecekse önerebilirim. Kitabın bölüm başlıkları da şöyle: Sanat nedir?, Batı sanatının kısa tarihi: fikirler ve temalar, Sanatın kökenleri, Biçim ve Anlam – sanatın amaçları, Sanatın gücü: sanat neden karşıtlık yaratır?, Sanatın geleceği. Yazar bu başlıkları açıklarken çok ünlü birkaç sanat objesini örnek alıyor ve bunları birbiriyle kıyaslayarak farklılıklarını açıklıyor.

Liberty Leading the People - Eugene Delacroix
Liberty Leading the People – Eugene Delacroix

OneWorld Publications’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Art – Laurie Schneider Adams

Art has existed for as long as humankind, but defining it is notoriously difficult. In this whirlwind tour spanning from prehistory up to the present day and beyond, Laurie Schneider Adams explores how art and our views on it have evolved. Delving into fascinating issues such as why some artworks can be so controversial, why a forgery can never be as good” as the original, and what the future of art may hold, this beautifully crafted introduction provides a deft overview of Western artistic tradition. Also providing a helpful guide to understanding art terminology and to reading artworks for meaning, Art: A Beginner’s Guide is an essential tool for every budding art critic. Laurie Schneider Adams is Professor of Art at John Jay College, City University of New York. She is the author of A History of Western Art and Looking at Art, and is Editor-in-Chief of the journal Source: Notes in the History of Art.

Bu kitap Sanat ve Sanatçılar Hakkında Kitaplar projesinin bir parçası. Sanat ve sanatçılarla biraz daha içli dışlı olmak, hayatınıza renk katmak ve küçüklü büyüklü mutluluklar yakalamak isterseniz siz de bu okuma projesine dahil olun. Sanatın iyileştirici gücünden birlikte faydalanalım!

Menüye dön