Aralığın Onu – George Saunders

Aralığın Onu George Saunders’ın İkna Ulusu ve Phil’in Dehşet Verici Kısa Saltanatı‘ndan sonra okuduğum üçüncü kitabı oldu. Yazar, hakkında söylenen onca müthiş şeyi fazlasıyla hak ediyor diyebilirim. Her kitabında az çok aynı temalara yoğunlaşsa da, hepsinden farklı bir tat aldım diyebilirim.

Aralığın Onu Saunders’ın en popüler kitabı. İçindeki öyküleri okuduktan sonra nedenini de anlamak hiç güç değil açıkçası. Zamanımızın en iyi kısa öykücüsü sayılan Saunders bu kitabıyla birçok ödüle aday gösterilip bunların çoğunu da kazanarak, çoğu okurun hemen ilgisini çekti. İşlediği konular, hayli farklı kısa öyküleri ve insanı şaşkınlığa uğratan konularıyla insanda iz bırakan bir yazar Saunders. Semplika Kız Günlükleri adlı öyküsü başta olmak üzere her öyküsünü hem dehşetle hem de zevkle okudum. Eğer hala Saunders okumadıysanız, mutlaka bir kitabını alın okuyun derim. Şaşıracaksınız. Keyifle!

George Saunders

Delidolu Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Aralığın Onu – George Saunders

“İngilizce yazan en iyi kısa öykü yazarı.”
-Time-

Yaşayan en büyük yazarlardan biri olarak gösterilen 2014 Folio Ödülü sahibi George Saunders’ın şimdiye kadarki en alaycı, komik ve en rahatsız edici öykü derlemesi olan Aralığın Onu, sıradan insanın deneyimine odaklanarak kişisel başarısızlıkların, düş kırıklıklarının, tereddütlerin, baskının ve umutla beslenen sınıfsal kaygıların insanı nasıl bir saplantılar labirentine soktuğunu gösteriyor.

Aralığın Onu, Amerikan toplumunu ve aile yapısını anlatırken aslında evrensel bir biçimde insana dair olan karanlık tarafı bulup yakalıyor. Ama bir yandan da insana özgü naifliği ve incinmişliğimizi yüceltiyor. Saunders, her birimizin hayatında en az bir kere yaşadığı “kahramanca fiyasko”larımızı, çocukluk travmalarımızı, ustaca kurguladığı öyküleriyle anlatıyor.

The New Yorker tarafından “En İyi Yazarlar” arasında gösterilen George Saunders,Times dergisi tarafından da “Dünyadaki en etkili 100 kişi” listesine seçilmiştir.

David Foster Wallace, Zadie Smith, Junot Diaz gibi yazarların hayran olduğu Saunders, nefis bir çağdaş edebiyat örneği olan Aralığın Onu ile insanın zihninde kesinlikle yer edecek sarsıcı bir görsel imgeler silsilesi vadediyor.

Bu kitap Delidolu Yayınları İle Her Aya Bir Kitap projesinden. Siz de bizimle birlikte okuyun, edebiyatla “daha az geçilmiş” yolları birlikte aşındıralım.

← Önceki yazı
Sonraki yazı ➝
Menüye dön