Apple Cake and Baklava – Kathrin Rohmann

Apple Cake and Baklava Alman yazar Kathrin Rohmann’ın yazdığı ilk çocuk kitabı. Adının lezzetiyle dikkatimi çeken kitap konusuyla da beni hemen cezbetti. Almanya’ya yerleşen Suriyeli bir ailenin kızı Leyla ve ve sınıf arkadaşı Max’ın sıra dışı arkadaşlığını anlatan kitap çocuklar başta olmak üzere herkese iyi gelecek.

Apple Cake and Baklava - Kathrin Rohmann

Cevizde bir ülke

Apple Cake and Baklava Suriye’deki savaştan kaçıp Almanya’ya binbir zorlukla gelebilmiş bir ailenin hikayesini Leyla üzerinden anlatıyor. Leyla Suriye’den ayrılırken çok sevdiği büyükannesini de geride bırakmak zorunda kalıyor. Büyükannesi Leyla’ya kendinden hatıra olarak bir ceviz bırakıyor. Leyla bu cevizde Suriye’yi, büyükannesini ve cevizin alındığı ağacın da bulunduğu o güzelim bahçeyi buluyor. Ancak cevizi okulda kaybediyor ve büyükannesi ve Suriye’ye dair her şeyi kaybettiğini düşünürken hayatına Max giriyor.

Mültecilerin hangi şartlarda ülkelerini terk ettiklerini ve yeni geldikleri ülkelerde nasıl zorluklar yaşadığını az çok biliyoruz ama çocukların tüm bu olanları nasıl atlattığını hangimiz tam olarak düşünüyoruz? Bu kitap hitap ettiği kitle ile çocukluktan itibaren daha anlayışlı bireyler yetişmesine olanak sağlayacak kitaplardan. Umarım en kısa zamanda dilimize de çevrilir. Keyifle!

Apple Cake and Baklava - Kathrin Rohmann

Darf Publishers’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Apple Cake and Baklava – Kathrin Rohmann

Leila is the new girl in Max’s class in rural Germany, and they soon become close friends. She has fled Syria with her family, having left her beloved grandmother and father behind. Her most cherished object is a walnut from her grandmother’s garden. Max is close to his own grandmother, who is very understanding of Leila’s situation, having fled her home in Pommern as a little girl. Leila is desperately sad when she loses her beloved walnut and, in a failed attempt, sets out to return to Syria.

Apple Cake and Baklava is a story about otherness, openness and the willingness to come to know one another. Many children will be aware of the latest surge of refugees and their plight. Leila’s is a sadly universal and timeless story of leaving behind a home country forever. While set in rural Northern Germany, it could equally take place in most European countries.

This is an absorbing book for older primary and younger middle-school children, and Franziska Harvey’s lovely black-and-white illustrations – some small, some full page – enrich the story.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2019 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2019 boyunca birbirinden enfes kadın yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda daha çok kadın yazara yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön