Anton Çehov – Kabuğuna Sinmiş Adam

Anton Çehov, Kabuğuna Sinmiş Adam ile edebiyatın ne kadar enfes bir şey olduğunu tekrar hatırlattı bana. Bazen öyle bir kitap okursunuz ki hayatın yükü birden hafifleyiverir, kendinizi hiç olmadığınız kadar iyi hissedersiniz.

İnsanın içini kurcalayan ancak etrafına bir türlü anlatamadığı düşünceleri vardır. İnsanların anlayamayacaklarından ve dolayısıyla yargılayacaklarından korkutuğumuzdandır paylaşamamamız. İşte bu noktada kitaplar imdadımıza yetişir. Beynimizi yiyen tüm o düşünceleri kelimesi kelimesine okudukça yalnızlığımız azalır, korkuların yerini umut alır. Çehov, bu çarpık düzende “insan gibi” düşünen ve ancak “insan gibi” yaşayamayan kimselerin yoldaşıdır. Derdinize ortak olur, yüreğinize su serper.

Anton Çehov
Anton Çehov ve kelimeleri

Kabuğuna Sinmiş Adam adlı öyküsündeki karakterleri bir yerlerden tanıyor, biliyorsunuz. Dertlerimizin ortak, düşmanlarımızın bir olduğunu görüyor işte tam da bu noktada umutlanıyorsunuz. Kendi düzeninden başka düzen tanımayan, atın bile takmayacağı gözlükleriyle yaşayan insanların karşısında duran, tepki veren, haykıran karakterleri bağrınıza basıyor, gülümsüyorsunuz. Fitili ateşleyen bir alıntı da şöyle;

“Başkalarının yalanlarını dinlemek ve yalanları yutmuş göründüğün için seni aptal bellemelerine göz yummak, alçalmayı sineye çekmek, dürüst, özgür insanların yanında olduğunu açık açık söyleyememek, üstelik yalan söylemek zorunda kalmak, gülümsemek… Hayır, hayır, beş para bile değeri olmayan bir lokma ekmek, bir sıcak köşe, bir mevki için çekilmez bütün bunlar. Böyle bir dünyada yaşanmaz!”

Okuyun bu kitabı, içindeki tüm öyküleri tekrar tekrar okuyun… Kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Anton Çehov

Altın Bilek Yayınları’ndan çıkan bu kitabın basın bültenini aşağıda bulabilirsiniz, almak için de buraya: Anton Çehov – Kabuğuna Sinmiş Adam

Kabuğuna Sinmiş Adam, Çehov’un yarattığı yaratıcı durum öykülerinin en güzellerinden bir tanesi. Bu öyküye eşlik eden diğer seçkin öyküleriyle Çehov, modern zamanların en büyük yazarlarından biri olarak kabul edilmeyi nasıl başardığını gösteriyor.

Bir öykü yaratıcısı olarak Çehov, yarattığı karakterlerin derinlerini, iç çekişmelerini ve düşüncelerini okuruna anlatmaktan büyük bir zevk duyuyor ve yıllar içinde edindiği ustalıkla okurunun damağında değişmez, üstün bir tat bırakıyor.

Çehov, dünya edebiyatının yıkılmaz kalelerinden, çağlara meydan okuyan dilsel gücüyle kültür dünyamızın duayenlerinden biri olarak bu taptaze, duru çevirisi ile yeniden okunmayı fazlasıyla hak ediyor.

Menüye dön