Annie John – Jamaica Kincaid

Annie John Antigua ve Barbudalı yazar Jamaica Kincaid’in okuduğum ilk kitabı oldu. Bununla birlikte Kincaid’i bu ülkeden okuduğum ilk yazar olarak hatırlayacağım bundan sonra. Daha iyi bir seçim yapamazdım diye düşünüyorum. Kincaid çocukluğun ve masumiyetin kaybını enfes bir şekilde anlatıyor bu kitapta.

Annie John Antigua’da geçen, genç bir kızın büyüme öyküsünü anlatan kısacık bir kitap. Aynı zamanda sömürgeciliği, sömürgecilik dönemindeki eğitimi ve ülkedeki yaşamı anlatıyor. Yaşanılanları tamamen Annie John’un gözünden görüyor ve onun duygu süzgecinden geçirip okuyoruz.

Annie John - Jamaica Kincaid

Annie büyüdükçe içinde yaşadığı o güzelim dünya yavaş yavaş değişmeye başlar. O artık bir genç kızdır ve ona göre davranması gerekmektedir. Ancak tam da yaşının gereği olarak Annie asileşir ve bu tüm değişimin ortasında en çok annesini özler. Aralarındaki ilişki bundan sonra eskisi gibi olamayacaktır.

Antigua ve Barbuda’dan bir yazar okumak isterseniz başka bir isim aramayın derim. Keyifle!

Vintage’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Annie John – Jamaica Kincaid

Annie John is a haunting and provocative story of a young girl growing up on the island of Antigua. A classic coming-of-age story in the tradition of The Catcher in the Rye and A Portrait of the Artist as a Young Man, Kincaid’s novel focuses on a universal, tragic, and often comic theme: the loss of childhood.

An adored only child, Annie has until recently lived an idyllic life. She is inseparable from her beautiful mother, a powerful presence, who is the very center of the little girl’s existence. Loved and cherished, Annie grows and thrives within her mother’s benign shadow. Looking back on her childhood, she reflects, “It was in such a paradise that I lived.” When she turns twelve, however, Annie’s life changes, in ways that are often mysterious to her. She begins to question the cultural assumptions of her island world; at school she instinctively rebels against authority; and most frighteningly, her mother, seeing Annie as a “young lady,” ceases to be the source of unconditional adoration and takes on the new and unfamiliar guise of adversary. At the end of her school years, Annie decides to leave Antigua and her family, but not without a measure of sorrow, especially for the mother she once knew and never ceases to mourn. “For I could not be sure,” she reflects, “whether for the rest of my life I would be able to tell when it was really my mother and when it was really her shadow standing between me and the rest of the world.”

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni’nin bir parçası. Dünyayı edebiyatla tanımak isterseniz, siz de bana katılın ve her ülkeden en az bir yazar okuyalım! 

Bu kitap Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap‘tan biri.

Menüye dön