Annem ve Ben ve Annem – Maya Angelou

Annem ve Ben ve Annem Maya Angelou’nun okuduğum ilk kitabı oldu ve bu güçlü kadını okumaya başlamak için daha iyi bir kitap olabileceğini sanmıyorum. Belki okuduğum her kitabında beni etkileyecek ancak özellikle bu kitabın yeri bende her zaman ayrı olacak eminim. Bir yazarla tanışmak için bir otobiyografiden daha iyisi olabilir mi zaten? Pek sanmıyorum.

Annem ve Ben ve Annem - Maya Angelou

Annem ve Ben ve Annem Maya Angelou’nun duru bir şekilde kaleme aldığı, enfes bir otobiyografi. Gecenin bir yarısı uyuyamayıp okumaya başlayınca daha ilk sayfalardan başımın belada olduğunu anladım. Kitabı bırakamayacaktım. Nitekim öyle de oldu. Gözlerim yanana kadar okumaya devam ettim ve sabah kalkar kalkmaz okumaya devam etmek üzere uyuyabildim.

Angelou küçük yaşından itibaren yaşadıklarını tüm sadeliğiyle anlatıyor okura. Başına gelen tüm o korkunç olayları o kadar normal şeylermiş gibi anlatıyor ki etkisi, ilginç bir şekilde, daha da artıyor. Kızların anneleri ile ilişkilerinin ileride nasıl bir insan olacaklarını belirlediğine şahit olacaksınız bu kitapla. Bir de elbette ırkçılık, kadın olmak ve en çok da her şeye rağmen kendin olmak hakkında okuyacaksınız.

Angelou sizi daha ilk sayfalardan kendine bağlayıverecek. Hayatının o akıl almaz dönemeçleri sanki bir roman okuyormuşsunuz gibi hissetmenize sebep olacak. Bir de üzerine dilinin sadeliği, anlatımının o tuhaf dinginliği sayfaları ne olursa olsun çevirmenizi sağlayacak. İyi bir otobiyografi okumak isterseniz öneririm. Keyifle!

Annem ve Ben ve Annem - Maya Angelou

Everest Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Annem ve Ben ve Annem – Maya Angelou

Maya Angelou; yazar, şair, şarkıcı, dansçı, koreograf, oyun yazarı, öğretmen… Hollywood’un ilk siyahi kadın yönetmeni, feminist, Malcolm X ve Martin Luther King ile birlikte ırkçılıkla savaşmış bir aktivist.

Edebiyatın yaşayan efsanesi Maya Angelou, ilk kez Türkçeye çevrilen, harika bir üslup ve zarafetle yazılmış bu olağanüstü özyaşamöyküsünde, sıradışı yaşamının en mahrem yanına; annesi ile yaşadığı karmaşık fakat hayranlık uyandırıcı ilişkiye odaklanıyor.

“Afroamerikalı Rönesans kadını” insana yaşama gücü veren ve saf bir güzellik taşıyan sözleriyle, dünyanın her yerinden okurları büyülemeye devam ediyor…

Bu kitap Simay’ın Favorileri‘nden biri! 

Menüye dön