Andre Aciman – Adınla Çağır Beni

Uzun zamandır ilk kez bitmesini istemediğim bir kitap okudum Andre Aciman sayesinde. Adınla Çağır Beni, birçok farklı sebepten ötürü bitmesini istemeyeceğiniz bir kitap olacak. Kitap bittiğinde kendimi yorgun, çaresiz ve üzgün hissediyordum. Eminim herkeste farklı duygular uyandıracak bir kitap bu. O duygular ne olursa olsun derin bir iz bırakacağını düşünüyorum.

Andre Aciman - Adınla Çağır Beni

Adınla Çağır Beni’nin hikayesini İtalyan Rivierası’nda ailesiyle yaşayan 17 yaşındaki hayli zeki ve kültürlü Elio’dan dinleyeceksiniz. Hali vakti yerinde olan ailenin oldukça güzel bir villası vardır ve yazları bu evde yazarları ağırlarlar. Elio’nun babası da bir profesör olduğundan evde sürekli edebiyat ve felsefe konuşulur. Yemeğe çeşitli mesleklerden önemli insanlar gelir. Bu ev hayli hareketli ve kültürle yoğrulan bir evdir. Elio da böyle bir evde büyüdüğünden elbette nasibini almıştır. Bir yaz eve kitabını yazmak üzere Oliver gelir. Onun gelişiyle her şey değişir. Her şey.

Andre Aciman alıntı

Kitabın konusundan daha fazla bahsetmek istemiyorum ama hikayeyi dinlerken fonda cırcır böceklerini bile duydum, denizin kokusunu da aldım. Yer yer heyecanlandım, yer yer şaşırdım ve kitap sona doğru yaklaşırken merakım beni çıldırtmaya başladı. Bazı cümleler üzerinde uzunca durdum, geçmişe gittim ve kısa bir süre orada oyalandım. Bazen o kadar çok üzüldüm ki bir sonraki cümleyi okumak istemedim. Bazen de mutluluktan koşar adım okurken buldum kendimi. Andres Aciman enfes bir yazar. Mutlaka okuyun derim. Keyifle!

Kitabın ilk cümlesi: “Daha sonra!” Sözcükler, konuşma, yaklaşım işte bu.

Andre Aciman - Adınla Çağır Beni

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Andre Aciman – Adınla Çağır Beni

Aşk birden çıkar insanın karşısına; yakalamak ya da ıskalamak size kalmış. Bazen aşk olduğunu anlamazsınız, bazen de anlasanız bile onu tutmak, kendinize saklamak zordur.Adınla Çağır Beni, delikanlılık çağındaki bir gençle, ailesinin yazlığında kısa süreliğine kalmaya gelen bir konuğun arasında gelişen beklenmedik, bir o kadar da güçlü aşkın öyküsü. Sevdiği kişiyi sadece bedeninin değil ruhunun da bir parçası yapmanın etkileyici bir tasviri.Saf tutkunun dönüştürücü etkisini olağanüstü bir üslupla kaleme alan André Aciman, iki erkeğin gözlerinden damarlarına akan bir aşkı okuyucuya yaşatıyor. Adınla Çağır Beni, ince detaylarıyla insanı saran bir roman.

Bu kitap A’dan Z’ye *Sel okuma projesinden, siz de katılın!

Menüye dön