An Unnecessary Woman – Rabih Alameddine

An Unnecessary Woman Lübnanlı yazar Rabih Alameddine’nin okuduğum ilk kitabı oldu. Ürdün’de Lübnanlı bir aileye doğan Alameddine, Kuveyt ve Lübnan’da büyüdükten sonra önce İngiltere’ye gidiyor ve oradan da Amerika’ya yerleşiyor. Yazarlıkla hiç alakası olmayan bir eğitim aldıktan sonra önce resim yapıyor, sonra da kitaplar yazmaya başlıyor.

An Unnecessary Woman birçok ödüle aday olmuş ve bazılarını da kazanmış ilginç bir bir roman. Beyrut’ta tek başına yaşayan Aaliya Saleh’in öyküsünü anlatıyor bu kitap. Aaliya hemen kanımın ısındığı, muhteşem bir karakter. Sonuçta okumayı öğrendiğinden bu yana kitap okuyan ve evini kitaplarla dolduran bir kadın var karşınızda. Ancak Aaliya’nın hikayesi sadece onun değil, tüm Beyrut’un ve biraz da savaşın hikayesi.

An Unnecessary Woman - Rabih Alameddine

Hayatı boyunca kimsenin okumayacağı çeviriler yapan Aaliya, korkunç ailesi ve birbirinden renkli komşuları ile aklınızdan çıkmayacak bir karakter olacak. Ayrı yazarın kitap boyunca ortaya attığı edebi isimleri teker teker incelemek isteyeceksiniz eminim. Keyifle!

Açıkçası yazarın dilimize hiçbir kitabının çevrilmemesi beni çok şaşırttı. Umarım en kısa zamanda bir yayınevi konuyla ilgilenir de bu ilginç yazarı dilimizde de okuyabiliriz. Resimlerine gelince… İyi ki sadece resim yapmıyor diyeyim.

Little, Brown Book Group’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: An Unnecessary Woman – Rabih Alameddine

Aaliya Saleh lives alone in her Beirut apartment, surrounded by stockpiles of books. Godless, fatherless, childless, and divorced, Aaliya is her family’s ‘unnecessary appendage’. Every year, she translates a new favourite book into Arabic, then stows it away. The thirty-seven books that Aaliya has translated over her lifetime have never been read – by anyone.

This breathtaking portrait of a reclusive woman follows Aaliya’s digressive mind as it ricochets across visions of past and present Beirut. Colourful musings on literature, philosophy, and art are invaded by memories of the Lebanese Civil War and Aaliya’s own volatile past. As she tries to overcome her ageing body and spontaneous emotional upwellings, Aaliya is faced with an unthinkable disaster that threatens to shatter the little life she has left.

A love letter to literature and its power to define who we are, the prodigiously gifted Rabih Alameddine has given us a magnificent rendering of one woman’s life in the Middle East.

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni’nin bir parçası. Dünyayı edebiyatla tanımak isterseniz, siz de bana katılın ve her ülkeden en az bir yazar okuyalım! 

Menüye dön