Amerikana – Chimamanda Ngozi Adichie

Amerikana bir yandan çok geç bir yandan da tam zamanında okuduğumu hissettiğim bir roman oldu. Nijerya, İngiltere ve Amerika’da geçen kitap baştan sona hızla ve zevkle okunuyor. Chimamanda Ngozi Adichie çok uzun zaman sonra bende de yazma isteği uyandıran bir yazar oldu. Olabildiğince kendi sesine sahip, incelikle ve zekayla yazan her yazarda olduğum gibi iyi ki edebiyat var dedim yine.

Amerikana ırk, Batılılaşma, göç ve bir aşk hikayesi. Ifemelu ve Obinze adlı karakterler üzerinden ilerleyen kitap, üzerinde pek düşünmediğim ırkçılık konusunda tahminimden daha çok kafa yormama yaradı. Ifemelu ve Obinze Nijerya’da birlikte büyüyor ve birbirlerine aşık oluyorlar. Ifemelu bir yolunu bulup Amerika’ya gidiyor ve yaşadığı bazı talihsiz olaylardan sonra Obinze ile görüşmüyor, görüşemiyor. Obinze ise Amerika vizesini bir türlü alamasa da sonunda İngiltere’ye gidebiliyor. İkisi de farklı ülkelerde, az çok aynı sorunlarla boğuşuyorlar. Ifemelu Amerika’da deneyimlediği bu yeni siyah olma hali üzerine bir blog açıyor ve hiç beklemediği kadar popüler oluyor. İyi okullarda okuyor, kendi hayatını kuruyor ve nihayet bir Amerikalı oluyor. Obinze’nin durumu ise biraz daha farklı… Kitap hakkında elimden geldiğince az spoiler vermek adına hikayeyi burada kesiyorum. Koca bir hayatı anlatan bir kitap bu, benim buraya özet geçtiklerim arasına birçok hayat daha karışıyor elbette. Hepsinin hikayesi de ayrı ayrı. Amerikana bana çok şey öğreten ve kendime farklı bir açıdan bakmama yarayan bir kitap oldu. Böylesi bir kazanımı kurgu türü kitaplarda her zaman elde edemediğimden sanırım kitaba ayrı bir saygı duydum. Adichi’nin oldukça akıcı, duru bir stili var. Koca kitabı ne zaman elime aldıysam okumak istediğimden daha çok bölüm okumuş halde yerine bıraktım. Size de aynısı olacak eminim. Mutlaka okuyun derim. Keyifle!

Amerikana - Chimamanda Ngozi Adichie

Tanıtım yazısı;

Chimamanda Ngozi Adichie’den, çağımızda hem çok tartışılıp hem de sıkça görmezden gelinen ırk meselesi üzerine cesur bir roman. Üniversite eğitimi için Amerika’ya giden genç bir Nijeryalı kadının arkadaşlık ve aşk ilişkileri, toplumdaki kadın erkek rolleri ve kültür çatışması üzerine ince gözlemleriyle bezeli Amerikana, sosyal sınıf ve ten rengine dayalı kabileciliğin günümüzdeki varlığını irdeliyor. Afrikalı kimliğinin Afrika, Avrupa ve Amerika’daki farklı algılarını sorgularken ırk ve ırkçılık üzerine aslında son derece basit ama tam da basit olduğu için örtbas edilebilen meseleleri gözler önüne seriyor. Biri Amerika’ya biri Avrupa’ya giden iki çocukluk aşkı, Ifemelu ve Obinze’nin hikâyesi üzerinden Batılılaşmanın bir yanıyla Batı’ya “maruz kalmak” da demek olduğunu, sözünü sakınmadan anlatıyor Amerikana.Nijerya’nın önde gelen genç seslerinden Adichie, National Book Critics Circle Ödülü’ne layık görülen ve başta The New York Times olmak üzere birçok mecmuanın yılın en iyi kitapları listesinde yer alan romanıyla çağdaş dünya edebiyatının önemli isimleri arasına girmeyi başardı. Özünde yıllara yayılmış bir aşk hikâyesi olan Amerikana, ufuk açıcı bir kitap.

Buradan satın alın; Amerikana – Chimamanda Ngozi Adichie

Bu kitapla ne içilir: Muzlu süt. Benim canım hep muz çekti kitabı okurken, sizin de çekebilir.
Bu kitapla ne dinlenir: Galiba hem Amerika’dan, hem İngiltere’den hem de Nijerya’dan bir şeyler dinlemek gerek. Özellikle Nijerya kısmında ısrarlıyım.

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön