American Wife – Curtis Sittenfeld

American Wife kitap kulübümün seçtiği bir kitap oldu ve açıkçası kitabı ve yazarını biraz inceledikten sonra kulüpten ayrılsam mı diye düşünmedim değil. Yazarın diğer kitaplarına şöyle bir göz attım ve bana o kadar hitap etmediler ki bu hiç de ince olmayan kitabını bitirmek için çok uğraşacağımı ve bu esnada hayattan soğuyacağımı düşündüm. Ancak tüm önyargılarıma rağmen kitaba başladığımda hiç de fena olmadığını ve akıp gittiğini gördüm. Beklentimi nasıl düşürdüysem artık, kitabı sürekli bir şaşkınlık halinde okuyup, bitirdim.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif (@kitaplikkedisi) on

American Wife George Bush’un eşi Laura Bush’un hikayesini anlatıyor. Öncelikle belirtmem gereken birkaç şeyi aradan çıkartayım istiyorum. Bu kitap bir roman, kurgu dışı bir kitap değil. Buna rağmen kitapta George Bush’un gerçeğe çok yakın bir portresi çizilmiş. Politik açıdan bakıldığında da yaşananlar gerçeklerle örütüşüyor. George Bush’u sadece Laura Bush’un gözünden görüyoruz ki anlatıcımız da o. Açıkçası G. Bush’tan çok daha derinlikli bir karakter olduğu su götürmez. Hikaye ise oldukça sürükleyici, insanı yer yer merakta bırakıyor. Amerikan kültürünü (doğal olarak) damardan alıyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz kitap boyunca; neyse ki etkisi kitapla birlikte bitiyor. Laura Bush ise, kendiyle çelişen, kibar bir first lady olarak hatırımda kalacak bundan sonra. Amerikan kültürü ile ilgileniyorsanız mutlaka okuyun derim; yok ilgilenmiyosanız kıymetli vaktinizi harcamayın. Keyifle!

American Wife - Curtis Sittenfeld

Random House’dan çıkan kitsbın tanıtım tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: American Wife – Curtis Sittenfeld

On what might become one of the most significant days in her husband’s presidency, Alice Blackwell considers the strange and unlikely path that has led her to the White House–and the repercussions of a life lived, as she puts it, “almost in opposition to itself.”

A kind, bookish only child born in the 1940s, Alice learned the virtues of politeness early on from her stolid parents and small Wisconsin hometown. But a tragic accident when she was seventeen shattered her identity and made her understand the fragility of life and the tenuousness of luck. So more than a decade later, when she met boisterous, charismatic Charlie Blackwell, she hardly gave him a second look: She was serious and thoughtful, and he would rather crack a joke than offer a real insight; he was the wealthy son of a bastion family of the Republican party, and she was a school librarian and registered Democrat. Comfortable in her quiet and unassuming life, she felt inured to his charms. And then, much to her surprise, Alice fell for Charlie.

As Alice learns to make her way amid the clannish energy and smug confidence of the Blackwell family, navigating the strange rituals of their country club and summer estate, she remains uneasy with her newfound good fortune. And when Charlie eventually becomes President, Alice is thrust into a position she did not seek–one of power and influence, privilege and responsibility. As Charlie’s tumultuous and controversial second term in the White House wears on, Alice must face contradictions years in the making: How can she both love and fundamentally disagree with her husband? How complicit has she been in the trajectory of her own life? What should she do when her private beliefs run against her public persona?

In Alice Blackwell, New York Times bestselling author Curtis Sittenfeld has created her most dynamic and complex heroine yet. American Wife is a gorgeously written novel that weaves class, wealth, race, and the exigencies of fate into a brilliant tapestry–a novel in which the unexpected becomes inevitable, and the pleasures and pain of intimacy and love are laid bare.

Praise for American Wife

“Curtis Sittenfeld is an amazing writer, and American Wife is a brave and moving novel about the intersection of private and public life in America. Ambitious and humble at the same time, Sittenfeld refuses to trivialize or simplify people, whether real or imagined.”
–Richard Russo

“What a remarkable (and brave) thing: a compassionate, illuminating, and beautifully rendered portrait of a fictional Republican first lady with a life and husband very much like our actual Republican first lady’s. Curtis Sittenfeld has written a novel as impressive as it is improbable.”
–Kurt Andersen

Menüye dön