All My Cats – Bohumil Hrabal

All My Cats, Sıkı Kontrol Edilen Trenler’den sonra okuduğum ikinci Bohumil Hrabal kitabı oldu. Hemen belirteyim, uzun zamandır beni bu kadar rahatsız eden bir kitap okumamıştım. Hrabal çok güçlü bir yazar ve kesinlikle hassas bünyeler için yazmıyor.

Kitaplarının beklenmedik başarısından sonra Prag’a bir uzaklıktaki Kersko’dan kendine bir hafta sonu evi satın alıyor yazar. Bu evi aldıktan sonra da hayatına girip çıkacak birçok kediyle tanışıyor. Bu kitap kedilerin yazarın hayatını ve karakterini nasıl değiştirdiğini anlatıyor. Okurken içinizin titreyeceği hiçbir detaydan da çekinmiyor.

All My Cats - Bohumil Hrabal

Hrabal’ın kalemi çok kuvvetli ve biraz da karanlık. Bu ikisi kedilerle bir araya gelince ortaya çok hoş bir manzara çıkmıyor ne yazık ki. Bir kedi sahiplenmeyi planlıyordum (daha doğrusu o beni sahiplenecekti) ama bu kitaptan sonra biraz daha düşünmek istiyorum. Çok derinlerdeki korkularımı ayağa kaldırdı bu minicik bu kitap.

Hastanede penceresinin önündeki kuşları beslemeye çalışırken düşen (ancak doktoru şiddetle intihar ettiğini belirtiyor) ve hayatını kaybeden bir yazar Hrabal. Kedilere ve aslında tüm canlılara olan sevgisi asla götürmez. Ancak kitap kedi ölümlerini de içerdiğinden çok rahatsız edici. Kedilerle ilgili keyifli bir kitap arıyorsanız bunun yanından geçmeyin derim. (O halde Kediatri‘yi öneririm.)

Benim gibi hayli hassas bir insansanız Hrabal ile bu kitabıyla tanışmamanızı öneririm. Ancak çok iyi bir yazar olduğundan mutlaka bir kitabını okuyun, hayran kalacaksınız. Keyifle!

All My Cats - Bohumil Hrabal
Bohumil Hrabal kedileriyle.

Penguin Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: All My Cats – Bohumil Hrabal

A gem of a book about the aggravations and joys of cats from a literary master

In the autumn of 1965, flush with the unexpected success of his first published books, the Czech writer Bohumil Hrabal bought a weekend cottage in Kersko, about an hour’s drive east of Prague. From then until his death, he tended to a community of cats at his country home. Over the years, his relationship to them grew more intense, becoming a measure of the pressures, both private and public, that affected his life as a novelist.

Written in 1983, this is his confessional chronicle of what happened. It is the story of how a cat lover becomes increasingly overwhelmed by the demands of his life, and his cats, finding himself driven to the brink of madness by both the indulgent love and the resentment he feels. Moving, shocking and honest, All My Cats invites us to grapple with the meaning of love and loss.

Menüye dön