Alice Harikalar Ülkesinde – Lewis Carroll

Alice Harikalar Ülkesinde yıllar yıllar önce yazılmış olmasına rağmen hala çok okunan, hala filmleri çekilen bir kitap. Lewis Carroll’ın bu dünyayı sarsan kitabını çocuğunuzla birlikte mutlaka siz de okuyun derim. Hem kitap bittikten sonra tartışılacak çok şey olacak hem de böylesi bir klasiği okumamak olmaz ki!

Alice Harikalar Ülkesinde - Lewis Carroll

Alice Harikalar Ülkesinde, adı üstünde Alice’in Harikalar Ülkesi’nde başından geçenleri anlatıyor. Ablasıyla ırmak kıyısında oturan Alice sıkılınca biraz dolaşmaya karar verir. Dolaşırken bir tavşanın söylene söylene bir delikten aşağı kaydığını görür ve onun peşinden gider. Burada başına gelecekler, inanılmaz bir hayal gücünün ürünüdür. Filozof bir tırtıldan, herkesin kafasını uçurmaya meraklı kötü kraliçeye kadar her karakterine hayran kalacağınız bir dünya klasiği var karşınızda. Mutlaka okuyun derim. Keyifle!

Alice Harikalar Ülkesinde - Lewis Carroll

 

Kitapta beni gülümseten cümleler: “Ben deliler arasında ne yapayım?” dedi Alice. “Başka çaren yok ki,” dedi Kedi, “hepimiz deliyiz burada. Ben deliyim. Sen delisin.”

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Alice Harikalar Ülkesinde – Lewis Carroll

Alice Harikalar Ülkesinde, tam yüz otuz beş yıl önce yazıldı ve o günden beri tüm dünya çocuklarının hayranlıkla okuduğu bir kitap oldu. Yazarı Lewis Carroll, aslında başarılı bir metamatikçiydi. Bir dostunun Alice adındaki kızını oyalamak amacıyla anlattığı öyküleri bir kitapta toplamayı düşündü ve ortaya bu unutulmaz çocuk romanı çıktı. Alice Harikalar Ülkesinde, içine giren herkesi büyüleyen bir hayal ve masal ülkesi. Normal bir küçük kız olan Alice, bir gün yolda tuhaf giyimli bir tavşanla karşılaşır; tavşan randevusuna geç kalmamak için koştururken durmaksızın saatine bakmaktadır. Alice, tavşanın peşinden bir deliğe dalar ve o anda kendini olağanüstü bir serüvenin içinde bulur. İnanılmaz kahramanlarla dolu, budala bir korkunç Kupa Kraliçe’nin yönettiği Harikalar Ülkesi’ne girmiştir. Alice, kendisini ya küçücük yapan ya da dev gibi büyüten büyülü yiyecek ve içeceklerin yardımıyla Harikalar Ülkesi’nde gezinmeye başlar. Filozof bir Tırtıl’ın öğütlerini dinler, Vankara Kedisi’ne yol sorar, Deli Şapkacı’yla Mart Tavşanı’nın verdiği çay partisine katılır, Tarla Faresi’yle havadan sudan konuşur, her kızdığının kafasını uçurtan, öfkelenince gözü hiçbir şeyi görmeyen Kraliçe ile çelikçomak oynar. Harikalar Ülkesi’nde karşılaştığı bütün bu tuhaf yaratıkların dünyasına giren Alice, neredeyse onlardan biri olmak üzereyken…

Bu kitabın devamı olan Aynanın İçinden’de bir başka dünyada Alice’nin yeni bir serüvenini bulacaksınız.

Dizi: Klasik Dünya Edebiyatı
Yaş Aralığı: 10, 11, 12, 13+

Bu kitap Can Çocuk İle Büyülü Bir Yıl okuma projesi kitaplarından biri! Siz de hem içinizdeki çocuğu hem de çocuğunuzu mutlu etmek için bizimle birlikte okuyun!

Menüye dön