Alice B. Toklas – Yemek Kitabı

Alice B. Toklas’ın Yemek Kitabı hem içinde bol bol tarif yer alan bir yemek tarifleri kitabı hem de müthiş bir anı kitabı. Toklas ve Gertrude Stein ile Fransa’nın kendine has yemekleriyle ünlü yerlerinde gezerken bir yandan onların mutfağıyla haşır neşir olacaksınız. Bu dünyaca ünlü mutfağın neden bu kadar ünlendiğini, Fransızlar’ın sofrayla olan bağlarını ve sofraya gösterdikleri özeni okudukça annenizin size bir zaman verdiği o güzelim masa örtülerini ortaya çıkarmak isteyeceksiniz.

Alice B. Toklas - Yemek Kitabı

Alice B. Toklas hayli ünlü bir aşçı olmasının yanında gayet keyifli bir de anı yazarı diye düşünüyorum. Gertrude Stein ile olan ilişkilerinden, birlikte misafir ettikleri ünlü dostlarına ve savaş zamanında başlarından geçenlere kadar okuması çok zevkli bir kitap çıkarmış ortaya. Eh elbette bu anılara bir de yemek karışınca okuması daha bir lezzetli oluyor. Açıkçası kitapta yer alan tarifler biraz gözümü korkuttu, özellikle et yemeklerini yapabilir miyim pek bilemiyorum. Ancak sebze ve tatlı tariflerine hayran kaldım. Bir de onlarca çeşit omlet yapılabildiğini hiç düşünmezdim. Bu ikili hakkında daha fazla şey öğrenmek istememe yol açtı bu kitap. Ayrıca Fransa’yı o kadar güzel anlatmış ki bahsettiği kırlara doyasıya bakmak istedim hep. Keyfini çıkarın.

Alice B. Toklas - Yemek Kitabı
Gertrude Stein ve Alice B. Toklas

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Alice B. Toklas – Yemek Kitabı

Alice B. Toklas Yemek Kitabı, yazarın Thornton Wilder, Pablo Picasso ve Ernest Hemingway gibi meşhur dostları başta olmak üzere bir dönemin bütün Fransız entelektüelleriyle paylaştığı yemekler ve hikâyelerle dolu. Toklas’m 1967’de ölümüne dek yaşadığı ve hayatının büyük bir bölümünde “evim ” dediği Paris’te savaş dönemi, ispanya ‘da Fransa ‘nm köylerinde ve Amerika ‘da tatiller, gezintiler… ve nefis yemek tarifleri…

Dijon Usulü Turna Balığı, Fındıklı Hollandaise Soslu Somon, Kestane Doldurulmuş Sazan, Picasso İçin Levrek tarifleri ile başka 20 balık yemeği tarifi • Nantua Soslu Kerevit Böreği başta olmak üzere 12 deniz mahsulü tarifi • Algonquin Mantarlı Kremalı Çorba ve Berrak Kaplumbağa Çorbası dahil 20 çorba tarifi. Bugey’in Garnitürlü Tuzlu Ekmeği ve Kurtuluş İçin Meyveli Kek dahil 26 ekmek, kek ve tart tarifi • Burbon Usulü Omlet ve Francis Picabia Usulü Yumurta tarifi ile ayrıca sekiz omlet tarifi • Dört av eti yemeği, üç böbrek ve ciğer, dört dana, üç domuz, iki jambon tarifi • Klinik Usulü But, Moskova Usulü But ve Sabahlık Giymiş Pirzolalar dışında dört koyun yemeği tarifi • İki kurbağa bacağı, dört kuzu eti ve Yağmurlu Bir Gün İçin Sığır Rostosu başta, 12 sığır eti yemeği tarifi. 11 giriş yemeği tarifi • James Joyce’un Dublin Kahvesi ve Soğuk Bir Gece İçin Sıcak İçecek ve ayrıca beş içecek tarifi • Conchita Hemandez Usulü Tarlakuşu, Katie’nin Enenmiş Genç Horozu, Burgonya Dükü Usulü Tavuk Sote, Güzel Tombul Piliç, Yarım Yasta Tavuk tarifi ve ayrıca 32 kümes hayvanı yemeği tarifi • Morney Sosunda İstiridye ve Hardal Kremalı Karnabahar dahil 11 sıcak-soğuk ordövr • İki piknik yemeği • Sekiz reçel ve marmelat tarifi. Alexandre Dumas Fils’in Françillion Salatası, Karidesli Karnabahar Salatası ve Rossini’nin Salatası ile ayrıca 18 salata tarifi • Ev Hanımı Usulü Bezelye, Hamamet Usulü Biber Dolması, Isman Bavaldy Usulü Enginar Göbeği, Stravinsky Usulü Enginar Dolması, Fırında Kızartılmış Dermason Fasulye, İtalyan Soslu Terletilmiş Marul, Şekerli Patlıcan Dolması, Şarap Soslu Teke Sakalı ve başka 35 sebze yemeği tarifi • Fındıklı Hollandaise Sosu ile Hardal Kremalı Sos başta olmak üzere 32 yemek, salata ve tatlı sosu ile krema ve tatlı harcı tarifi • 25 sıcak ve soğuk tatlı tarifi • 25 dondurma, elma ve krema tarifi

Toplam 350’nin üzerinde, bir dönemin bütün izlerini taşıyan yemek tarifi…

Alice gerçekten tüm zamanların en iyi aşçılarından biriydi.

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön