Alexandre Jardin – Fanfan

Fanfan ile kitabından önce filmi vasıtasıyla tanışmıştım. Yıllar önce televizyonda izlemiştim ve çok etkilenmiştim. Fanfan rolünde Sophie Marceau ve Alexandre rolünde Vincent Perez o küçük yaşımda aşka ve ilişkilere dair bakış açımı değiştirmişti. Hayatımı, en azından ilişki anlayışımı büyük ölçüde yönlendirdiğini de söyleyebilirim. Yıllar sonra kitabını okuduğumda ise hala ve hatta daha çok etkilendiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Kitap elbette filmden çok daha iyidir. Aksini söyleyebileceğim çok az eser vardır eminim.

Alexandre Jardin - Fanfan

Fanfan ve İlişkiler

1990 yılında yayınlanan kitap zamanında çok popüler olmuş, yirmiden fazla dile çevrilmiş. Bana kalırsa, hiç şüphesiz zamansız diyebileceğim kitaplardan biri bu. Konusu itibariyle zaten herkese hitap edebilecekken, okurlara beklediklerinden çok daha fazlasını veren bir kitap olduğunu düşünüyorum. Fanfan, aşka, ilişkilere, kadına, erkeğe ve insana bambaşka gözlerle bakan bir roman. Aşık insanların neler yapıp neler yapamayacağı, ihanet, tutku ve cinsellik harika bir şekilde kaleme alınmış. Beni en çok etkileyen, aşk ile birlikte değiştiremeyeceğimizi düşündüklerimizi bir çırpıda değiştirmemiz. Burada Alexandre devreye giriyor. Onunla birlikte sorgulamalar, değişimler, kalp çarpıntıları ve “neden yaşıyoruz ki”ler başlıyor. Kitap Alexander gözünden anlatılsa da Fanfan’la özdeşleşebilmek zor değil. Özellikle kadınlar için hiç zor değil. Neyi neden yaptığını çok iyi anlıyor, onunla gülüp onunla üzülebiliyor insan. Kitapta kendinizi bir şekilde bulacağınızı ve içten içe kendinize gülümseyeceğini düşünüyorum. Herkese, her yaşa öneriyorum. Önce kitabı okuyun, ardından filmi izleyin derim. Harika bir Sonbahar kitabı ve filmi olacağına hiç şüphem yok. 
Alexandre Jardin - Fanfan

Fanfan Tanıtım yazısı:

“Benim kuşağım, çok ağırbaşlı. Biz çok çabuk büyüdük. Yıllar yılı ’68’lilere dudak büktüm. Ama bugün onları anlıyorum: Onlarda müthiş bir canlılık vardı. Kendime yeni bir yaşam biçimi seçmeye karar verdim: Hareket’i seçtim. Bundan böyle yazdığım her romanın beni değiştirmesi gerek.”
Fanfan, bir aşk romanı. Aşkın tatlı başlangıcını sonsuza dek uzatmak isteyen bir genç adamın romanı.
Buradan satın alın; Alexandre Jardin – Fanfan 
Bu kitapla ne içilir: Şarap
Bu kitapla ne dinlenir: Juliette Gréco 
Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.
Menüye dön