Ağızdaki Kuşlar – Samanta Schweblin

Ağızdaki Kuşlar kısa, sarsıcı, rahatsız edici ve hayli düşündürücü öykülerden oluşan çok iyi bir kitap. Kitabı dilimizde değil de İngilizce okudum o yüzden Türkçe çevirisi nasıldır bilemiyorum ama Can Yayınları’ndan çıkan çeviriler insanı hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmıyor. (Bunda hepimiz hemfikiriz sanırım.) Neyse, gelelim kitaba.

Ağızdaki Kuşlar - Samanta Schweblin

Ağızdaki Kuşlar ve edebiyatın gücü

Ağızdaki Kuşlar okuyan her insanı etkileyecek o nadir kitaplardan biri. İster sevin ister sevmeyin, bu kitap bir şekilde kanınıza ve aklınıza girecek. Samanta Schweblin’in iyi bir yazar oluşundan asla şüphe etmeyeceksiniz. Belki hemen bir sonraki kitabına koşacak belki de kitabın etkisinden kurtulmak için biraz ara vermek isteyeceksiniz. Arjantinli bu efsane kadın, dünyanızı sağlam sarsacak anlayacağınız.

Öykülerin her birinin, gerçekten çok karanlık bir yerden geldiğini düşündüm. Bazıları açık açık şiddet içeriyor, bazıları üstü kapalı br şekilde çok daha kötüsünü barındırıyor içinde. Ben daha ilk öyküdeki o erkek dayanışması ile yazarın beni çok etkileyeceğini anlamış ve kitapla arama bir mesafe koymaya çalışmıştım. (Koyamadım elbette, benden çok daha güçlü çıktı.) Schweblin kesinlikle arkadaş olmak istemeyeceğiniz, müthiş bir yazar. Mutlaka okuyun derim. Okuduktan sonra benimle sizi en çok rahatsız eden öyküyü paylaşmayı da ihmal etmeyin. Benimki Toprağın Altında.

Ağızdaki Kuşlar - Samanta Schweblin

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Ağızdaki Kuşlar – Samanta Schweblin

Aynanın karşısında dikilip gülüşüyoruz. İçimizdeki his, seyahate çıkarken hissedilenin tam tersi. Mutluluğumuzun sebebi yola çıkmak değil, bulunduğumuz yerde kalmak. Hayatındaki en harika yıla, aynı koşullarla yaşayacağın bir yıl daha eklemişsin sanki. Aynı yolda devam etmek için bir fırsat.

Fantastik ve bilinmezden ilham alan bu öykülerde modern yaşamın normalliği göreceli bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. Çağdaş Arjantin edebiyatının en çok konuşulan öykücülerinden Samanta Schweblin olağanlığı beklenmedik sapmalarla kışkırtarak insanların, ilişkilerin ve medeniyetin kırılganlığına dair gölgeli kesitler sunuyor.

Arjantinli devlere olduğu kadar Kafka, Poe ve Carver’a da göz kırpan Ağızdaki Kuşlar’ı tekinsiz bir keyif le okuyacaksınız.

“Günümüz İspanyolca edebiyatın en ümit vaat eden yeteneklerinden biri. Bu genç yazarın önünde parlak bir geleceğin uzandığına hiç şüphem yok.”
– Mario Vargas Llosa-

“Yeni Arjantin anlatısının en güçlü seslerinden. Bioy Casares’in veliahdı.”
– El Mundo-

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni‘nde Arjantin’de yer alıyor.

Menüye dön