Afyon ve Diğer Öyküler – Geza Csath

Afyon ve Diğer Öyküler Kasım ayını bitirmek için enfes bir öykü kitabı olabilir diye düşündüm. Daha önce okumadığım bir yazardı ne de olsa ve psikiyatr ve müzik eleştirmeni de olduğu için öykülerinin hayli değişik olabileceğini düşündüm. Tahminimde yanılmadım. Öyküler gerçekten çok değişikti ancak değişik olduğu kadar rahatsız ediciydi.

Afyon ve Diğer Öyküler - Geza Csath

Afyon ve Diğer Öyküler Macar yazar Géza Csáth’ın 1908’de yazdığı her biri birbirinden tuhaf ve kanımca rahatsız edici öykülerinden oluşuyor. Bazılarını okurken hızlıca geçtiğim yerler oldu çünkü hayvanlara işkenceyi asla kaldırabilen bir insan değilim. Bazılarının da etkisini öykü bittikten sonra fazlaca derinden hissettim. Ama hepsinde bir karanlık, bir rahatsızlık mevcut. İnsanı tedirgin ediyorlar.

Yazarın hayat hikayesine bakacak olursak böyle öyküler yazması kaçınılmaz diyebiliriz. Doktor olarak mezun olduktan sonra özellikle narkotiklerin insan üzerindeki etkileriyle ilgilenmiş. Bu ilgisi nedeniyle morfin denemeye başlamış ve ne yazık ki morfin bağımlısı olmuş. Bu bağımlılığı yüzünden ilerleyen zamanlarda paranoya belirtileri göstermeye başlamış. Eşini vurup öldürdükten sonra zehirle intihar etmiş. Farklı bir yazar var karşınızda. Karanlık öykülerden hoşlanıyorsanız tam size göre olabilir.

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Afyon ve Diğer Öyküler – Geza Csath

Psikiyatr, müzik eleştirmeni ve yazar Géza Csáth XX. yüzyıl Macar edebiyatını yenileştiren öncü yazarlardan biri kabul edilir. Karanlık, tuhaf atmosferleriyle öne çıkan öykülerinde, aldığı tıp eğitiminin etkileri net biçimde görülür. Modern psikolojinin ruhunun hâkim olduğu yapıtlarında karakterlerin grotesk, karmaşık dünyasına adeta otopsi yapan bir doktor gibi derinlemesine iner. Özellikle uyuşturucu bağımlılığı konusunda hem kendi deneyimleri hem de klinik deneyiminin yansımalarının ortaya çıktığı öyküleri, yaşadığı yüzyılın büyük çöküşünü bireyler üzerinden acımasız, net ve yalın biçimde anlatır. Türkçeye ilk kez çevrilen yazarın Afyon ve Diğer Öyküler isimli derlemesi, insan doğasına bambaşka bir bakış açısı sunuyor.

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni’nin bir parçası. Dünyayı edebiyatla tanımak isterseniz, siz de bana katılın ve her ülkeden en az bir yazar okuyalım! 

Menüye dön