After the Party – Cressida Connolly

After the Party İngiliz gazeteci ve yazar Cressida Connolly’nin 2018’de yazdığı hayli ilginç bir roman. Tanıtım yazısını okuduğumda partiden sonra ne olacağını merak ederek sayfaları çevirmeye başladım. Bir süre sonra kitabı bana hediye eden arkadaşımla kitap hakkında konuştuğumuzda parti sonrasında çok büyük bir olay olmadığını ve konunun partiden bağımsız olduğunu söyledi. Ondan sonra kitabı biraz daha dikkatle okumaya başladım ve öğrendiklerimden çok şaşırdım.

After the Party, İngiltere’nin zengin kesiminin halktan ne kadar kopuk olduğunu görmemi sağladı. Kitaptaki karakterler öylesine gerçek hayattan soyutlanmış bir şekilde yaşıyorlardı ki destek oldukları partinin faşist bir parti olduğunun bile farkında değillerdi. Yani en azından hikayesini dinlediğimiz Phyllis neden hapse atıldığını anlamadı bile. Ben de kitabı bitirir bitirmez Britanya Faşistler Birliği hakkında bulduklarımı okudum, ancak ondan sonra kitapta yaşananları daha iyi anladım. Sayesinde İngiltere tarihinden bir bölüm öğrenmiş oldum.

After the Party - Cressida Connolly

After the Party, insanıPhyllis karakteri üzerine çokça düşündüren bir roman. Bu kadın gerçekten bir faşist mi, kendi sınıfı dışında hiç kimseyle görüşmediği için cahil mi, saf mı yoksa ayrıcalıklarını kaybetmemek için her şeyi yapabilecek kadar gaddar bir insan mı? Yazar karaktere katman üstüne katman kattığından düşüncelerimi sürekli değişirken buldum.

After the Party ayrıcalıklı üst sınıfın her şeyden kopuk yaşaması bir yana aile içi ilişkileri de çok iyi anlatıyor.Phyllis’in kız kardeşleri ve eşi ile olan hayli sorunlu ilişkisi ona gerçekten acımama sebep oldu. Yer yer insanların gerçekten bu kadar acımasız olup olamayacağını düşünmeden edemedim. Farklı zaman periyodlarındaPhyllis tarafından anlatılan hikaye ne çok heyecanlı ne çok durgun. Kısa olduğu için hemen okunuyor. Özellikle Britanya’daki faşizm ile ilgileniyorsanız çok sevebileceğinizi düşünüyorum. Kitap dilimize çevrilmemiş, çevrilir mi pek emin değilim ama İngilizcesi hayli akıcıydı. Keyifle!

Birleşik Krallık’ta geçen kitapları okumak isterseniz şu yazı da ilginizi çekebilir: Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2017

Penguin Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: After the Party – Cressida Connolly

‘I always wanted to be friends with both my sisters. Perhaps that was the source, really, of all the troubles of my life…’

It is the summer of 1938 and Phyllis Forrester has returned to England after years abroad. Moving into her sister’s grand country house, she soon finds herself entangled in a new world of idealistic beliefs and seemingly innocent friendships. Fevered talk of another war infiltrates their small, privileged circle, giving way to a thrilling solution: a great and charismatic leader, who will restore England to its former glory.

At a party hosted by her new friends, Phyllis lets down her guard for a single moment, with devastating consequences. Years later, Phyllis, alone and embittered, recounts the dramatic events which led to her imprisonment and changed the course of her life forever.

‘Wonderfully subtle and compelling’ Linda Grant

‘Uncanny, evocative, atmospheric’ Sunday Times

‘Connolly is a terrifically subtle writer… [she] slyly sweeps her readers into the period drama as tensions tauten between families and social classes’ Daily Telegraph

‘Wonderful, tragicomic… beautifully researched’ The Times

Menüye dön