After Dark – Haruki Murakami

Murakami okumayacağım diye kendimi durdurmaya çalışmaktan sıkılıp, After Dark adlı kitabını alıp koltuğa gömüldüğümü hatırlıyorum. Kitap bittiğinde acıktığımı fark edip noodle söylemiştim ki zaten akşam olmuşmuş. Kitliyor işte adam, bırakamıyorsunuz. Hemen o fantastik dünyasına sürüklüyor insanı.

After Dark - Haruki Murakami
Murakami hakkında o kadar çok yazdım, o kadar çok atıp tuttum ki, artık ne desem boş gelecek sanırım. Hala kitapların konuları hakkında yazmamak konusunda kararlı olduğum için elim kolum da bağlanıyor. Ancak herkes ben değil tabi; insanlar videolar çekiyor, konuyu spoiler vererek ballandıra ballandıra anlatıyor, kendilerince afiş tasarlıyorlar. Yani adamın kitapları “okudum bitti hadi kütüphaneye tozlanmaya” şeklinde bitmiyor insanlarda. Büyük bir etki bırakıyor, herkesle paylaşmak, sen de bir şeyler katmak istiyorsun. Aşağıdaki videoyu sırf zevk için yapmışlar, çok da cici olmuş. Kitaptan küçük bir alıntı yapmışlar…

After Dark ve okur videosu

Haruki Murakami bence çağımızın en büyük yazarlarından biri. Yüzlerce sene sonra da insanlar çok severek okuyacak eminim. Çünkü insanı aslında hiç de dönüp bakmadığımız bir taraftan ele alıp, çok güzel ince ince işliyor. Olaylara karşı bakış açısını da gerçekten etkili bir şekilde etkileyebiliyor. Gerçi insanlar ne iseler odurlar ve bu etki elbette sonsuza uzanacak değil ama, bir adam kitap yazıp da sizi bu denli etkiliyorsa, saygı duruşuna geçip okumalı diye düşünüyorum. Gençliğimiz Twilight ve benzeri içerisinde yitip giderken çok da büyük bir istek olmamalı bu sanırım.

Kitabın (dilimize çevrilmediği için İngilizce) tanıtım yazısı aşağıda, almak çin de buraya: Haruki Murakami – After Dark

The midnight hour approaches in an almost empty all-night diner. Mari sips her coffee and glances up from a book as a young man, a musician, intrudes on her solitude. Both have missed the last train home. The musician has plans to rehearse with his jazz band all night, Mari is equally unconcerned and content to read, smoke and drink coffee until dawn. They realise they’ve been acquainted through Eri, Mari’s beautiful sister. The musician soon leaves with a promise to return. Shortly afterwards Mari will be interrupted a second time by a girl from the Alphaville Hotel; a Chinese prostitute has been hurt by a client, the girl has heard Mari speaks fluent Chinese and requests her help.Meanwhile Eri is at home and sleeps a deep, heavy sleep that is ‘too perfect, too pure’ to be normal; pulse and respiration at the lowest required level. She has been in this soporific state for two months; Eri has become the classic myth – a sleeping beauty. But tonight as the digital clock displays 00:00 a faint electrical crackle is perceptible, a hint of life flickers across the TV screen, though the television’s plug has been pulled. Murakami, acclaimed master of the surreal, returns with a stunning new novel, where the familiar can become unfamiliar after midnight, even to those that thrive in small hours. With “After Dark” we journey beyond the twilight. Strange nocturnal happenings, or a trick of the night?

Menüye dön