Affections – Rodrigo Hasbun

Affections Bolivyalı yazar Rodrigo Hasbun’un okuduğum ilk kitabı olmakla beraber Bolivya’dan okuduğum ilk kitap oldu. Yazarın dili akıcı olsa da kitabı oluştururken kullandığı ilginç yapı hikayeyi takip etmeyi hayli zorlaştırıyor.

Affections - Rodrigo Hasbun

Affections’ın başlarında 1950’ler ve 1960’larda Bolivya’da yaşayan bir Alman aileyi okuyoruz. Az çok gerçek bir hikayeye dayanan kitap Ertl ailesinin hikayesini anlatıyor. Ailenin babası Hans kayıp bir şehri aramak için bir keşif gezisine çıkıyor ve hikayenin tamamen bunun üzerine olacağını düşünüyor insan. Ancak geziden sonra Bolivya devrimini ve çeşitli aile üyelerinin bununla mücadele şeklini anlatıyor.

Bazı bölümleri hayli can sıkıcı ve üzücü olsa da bu kısacık kitap insana aynı anda çok şey anlatıyor. Bir yandan baba kız ilişkisi bir yandan devrim sürecinde insanların aldığı tutumları okumak sayfaları daha hızlı çevirmenize sebep olacak. Ve ne yazık ki kitap çok çabuk bitecek. Keyifle!

Pushkin Press’ten çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Affections – Rodrigo Hasbun

A gripping novel about an unusual family’s breakdown, set in 1950s-60s South America

Loosely based on real events, Affections tells the story of the eccentric, fascinating Ertl family, headed by the egocentric and extraordinary Hans, once Leni Riefenstahl’s famous cameraman and Rommel’s ‘personal photographer’. Having fled Germany shortly after the country’s defeat in the war, the family now lives in Bolivia. However, shortly after their arrival Hans – an enthusiastic adventurer and mountaineer – decides to embark on an expedition in search of Paititi, a legendary Inca city. The failure of their outlandish quest into the depths of the Amazon rainforest proves fateful, initiating the end of a family whose subsequent voyage of discovery ends up eroding everything which once held it together.

Against the backdrop of the both optimistic and violent 1950s and 1960s, Affections traces the Ertls’ inevitable breakdown through the various erratic trajectories of each family member – from Hans and his constant engagement in colossal projects, to his daughter Monika, heir to his adventurous spirit, who joins the Bolivian Marxist guerrillas and becomes known as ‘Che Guevara’s avenger’ – and the story of a woman in search of herself, the story of the heartrending relationship between a father and a daughter, the story of a family adrift.

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2020 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2020 boyunca birbirinden enfes yazarları keşfedip, onların büyüsüne kapılın. Kitaplığınızda İspanyol diline yer açmanın vakti geldi!

Menüye dön