Adrian Sington, Tony Ross – Resim ve Ressamlar

Resim ve Ressamlar Tübitak Yayınları’ndan çıkan küçük mü küçük ve hayli eğlenceli bir kitap. Resimler ve ressamlar hakkında kısa kısa ve genel geçer bilgiler vermesinin yanı sıra eğlenceli bir karakter ile aktarıyor bilgileri insanlara. Resmin kısa tarihinden başlayıp resimlerde yer alan imzalar ve pop kültür gibi konulara da değiniyor. Bir yandan perspektif nedir onu açıklarken bir yandan da renkleri anlatıyor.

tony ross, adrian sington resim ve ressamlar
Toplamda 93 sayfa olan bu küçük kitap, dışarı çıkarken çantaya atıp otobüste, vapurda ve hatta sevimli bir kafede çok rahatlıkla okunas bir kitap. Hem insanı çok yormuyor hem de dediğim gibi resim ve ressamlar hakkında kısa kısa bilgiler veriyor. Resimde akımlardan bahsetmeyi de unutmuyor tabi ki. Aynı zamanda manzara, portre gibi resim türlerini de açıkıyor, ilgili ressamları ve onların hayatlarını açıklıyor.

resim ve ressamlar
Kitabın yazarları Adrian Sington ve Tony Ross. Bu ikiliden Adrian Sington kitabı yazarken Tony Ross da illüstrasyonlarını yapmış. Tony Ross oldukça sevimli bir adam. 1938’da Londra’da doğmuş ve sanki sadece çocuklar için kitap yazmak için doğmuş gibi görünüyor. Kendi yazmadığı zaman da diğer yazarların çocuk kitaplarına birbirinden güzel illüstrasyonlar yapıyor. Diğer kitaplarına da mutlaka göz atacağım, çocuklarınız varsa size de öneririm. Tony Ross’u canavar çizerken izlemek isterseniz de aşağıdaki sevimli videoyu buldum. o kadar kolay çiziyor ki ben de hemen onunla birlikte kocaman bir canavar çizdim. Size de öneririm çok zevkli oluyor.

Adrian Sington ise yayııncılıkla uzun süredir uğraşan ve biraz da pazarlama işine girmiş bir yazar. Diğer kitapları da Resim ve Ressamlar gibi bilgi verici nitelikte keyifli kitaplar. Hakkında internette çok bir şey bulmak mümkün olmasa da ilginç bir Twitter akışı var. Takip etmek isterseniz buradan bulabilirsiniz: Adrian Sington.

Resim ve ressamlarla ilgilenen çocuklar ve gençler için çok hoş bir kitap olabileceğini düşünüyorum. Mümkünse cicili bicili bir boya takımı ile birlikte almak çok daha iyi olur. Siz de yavaş yavaş bu alanla daha çok ilgilenmek istiyorsanız ve ağır kitaplar okumak istemiyorsanız keyifli bir başlangıç olabilir. Daha sonrası mutlaka gelecektir zaten. Sanat kadar keyiflisi yok ne de olsa. Özellikle sanat hakkında okuduktan sonra ressamlar ve resimleri hakkındaki düşünceleriniz bir yana hisleriniz de değişicek. Sanattan tam anlamıyla zevk almak için birazcık bilgi birikimine sahip olmanız inanın yeterli. Keyifle!

resim ve ressamlar

Tübitak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Resim ve Ressamlar

Tüm dünya ressamlarının yapıtlarını keşfedin. Watteau’nun bir tablosundan kaçan Gilles’le birlikte bütün dönemlerin konuşarını ve tarzlarını öğrenin. Gerçek röprodüksiyonlar ve gülmece içeren “Büyük ressamlar tarzında” resimleriyle Tübitak Popüler Bilim Kitapları’ndan Resim ve Ressamlar.

Menüye dön