Adem’den Önce – Jack London

Adem’den Önce Jack London’ın okuduğum tek kitabı; ne Beyaz Diş’i ne de Martin Eden’i okudum. Ancak büyürken Jack London’ın adını bilmesem de çocuklar için uyarlanmış filmlerde kitaplarının ismine rastlardım hep. Ne yazık ki şimdilerde hiçbir şekilde hatırlamasam da özellikle Beyaz Diş ve Vahşetin Çağrısı’nı izlediğimi biliyorum. Buna rağmen, Adem’den Önce o kadar çok hoşuma giden bir kitap oldu ki bundan sonra daha çok Jack London okumak istiyorum. Ne yazık ki okunacak kitaplar ve keşfedilecek yazarlar yine boyumu aştı, umarım öldükten sonra da bir şekilde kitap okuyabiliriz diyorum artık.

Adem'den Önce - Jack London

Adem’den Önce 1906’da yazılmış ve söylendiğine göre London’ın diğer kitaplarından oldukça farklıymış. Genç bir erkeğin gördüğü rüyalar etrafında dönen roman, sizi tarih öncesi zamanlarda yaşayan insanlar arasına atıverecek ve aynen onlar gibi yaşayacak, korkularına ve hayatta kalma maceralarına ortak olacaksınız. Jack London‘ın bilimi ve edebiyatı enfes bir şekilde harmanladığı bu kitap, hem duygularınıza hitap edecek hem de yeni yeni şeyler öğrenmenize yarayacak. Özellikle lisede evrimin öğretilmediği bir ülkede yaşıyorsanız, çocukların ve gençlerin eğitimi anne babalara kalıyor demektir. Bu işi zevkle kitaplara bırakmak isteyebilirsiniz, yeter ki çocuklar ve gençler okumaktan sıkılmasınlar. Bu noktada, bu kitap imdadınıza yetişecek nadir kitaplardan biri olabilir. Okuduktan sonra meraklarına yenik düşüp, daha çok öğrenmek ve araştırmak isteyeceklerine eminim. Ve elbette, sadece gençler için değil, herkes için yazılmış, zamansız bir kitap bu. Keyifle ve mutlaka!

“Örneğin boşlukta kayma (ya da düşme) düşleri vardır. En yaygın düş olaylarından biridir bu ve hemen herkesin başından geçmiştir.”

 

Adem'den Önce - Jack London

Can Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Adem’den Önce – Jack London

“Ademden Önce”, konu açısından “Jack London”ın öbür yapıtlarından oldukça değişik olmasına karşın, ‘hava’ bakımından yine de onlara benzer. İnsanoğlunun çok uzak geçmişini, yarı-insan olduğu dönemi anlatan bu roman, yazıldığı çağın bilimsel verilerine (Darwin’in görüşüne) uygun olduğu kadar, soluk kesici ve anlamlı bir serüven romanıdır da. Her yaştan okura, kendi uzak geçmişini böylesine canlı, böylesine derin bir özdeşleşme yaratarak anlatan bir başka yapıt yoktur. İnsanın insan olma savaşı, “Jack London”ın büyük bir ustalıkla anlattığı bu yırtıcı savaş, coşku verici olduğu kadar acıklıdır da.

Menüye dön