Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası – Vefa Zat

Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası 2019 yılında hayata gözlerini yuman Vefa Zat’ın okuduğum ilk kitabı oldu. Türkiye’de içki kültürü denince akla ilk gelen isimlerden olan Vefa Zat bu kitabıyla daha birçok kitabını okumam gerektiğini anlattı bana.

Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası - Vefa Zat

Söz konusu yeme içme kültürü olunca bildiğiniz gibi okumalara doyamıyorum. Vefa Zat’ı okumamak da büyük bir eksiklikmiş doğrusu. Daha ilk sayfalardan denizin kokusunu anason kokusuna karıştırdı zihnimde. Birlikte kadeh tokuşturduğum nice arkadaşımı, sabahlara dek süren sohbetleri özledim.

Vefa Zat bu kitabında sadece rakıdan değil türlü içkilerden ve Türkiye’nin içki üretim ve tüketiminden de detaylı olarak bahsediyor. Meyhaneler ve rakı ile birlikte anılan türlü karakterleri de ihmal etmiyor elbette. Siz de benim gibi yeme içme kültürüne meraklıysanız okumanız gereken isimlerden biri Vefa Zat. Kaçırmayın derim. Sağlıkla!

Oğlak Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası – Vefa Zat

Orhan Veli’den Neyzen Tevfik’e, Ahmet Rasim’den Ömer Hayyam’a rakı içmenin âdâbı, âdâbıyla rakı… Oğlak Yayınları,

“Marifetiyle destanlar yazılan maskaranın duayeni” Vefa Zat’ın  Âdâbıyla Rakı ve Çilingir Sofrası’sını yayımlamaktan onur duyar…

“Temiz içme, içki içme terbiyesinin ilk basamağıdır ve içki sofralarının güzelliği de bu temizlikte gizlidir. Temiz içen, içkiyi amaç olarak değil, araç olarak içer. O dostluğa, güzelliğe ve mutluluğa ulaşmak için içkiyi bir araç olarak kabul eder ve bu aracı kullanırken de asla kararını kaçırmaz, ölçüsünde kalır.

İçkinin dozuyla orantılı olarak yaratacağı etkiler farklılıklar gösterir. Yüksek dozda içilen içki ile düşük dozda içilen içkinin etkileri pek tabii ki bir olamaz. Bu etki yaşadığımız günün koşullarına göre de değişebilir. Fizyolojik ve psikolojik yaşantımız gün be gün, an be an aynı olamaz.

Ve bazen duygularımıza mantığımızla gem vuramayız. İşte bu yüzdendir ki yaşantımızın her anında değişen koşullarda yudumladığımız içkinin bizi götüreceği sahiller farklı olacaktır. Bu yudumlar, kimi zaman bizi huzurlu bir kumsalın sakin dalgalarının yanı başına yatırır, kimi zaman da yalçın kayalarla dolu sahillerde dağ gibi dalgaların ortasında buluruz kendimizi.”

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar’dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön