Acı Çikolata – Laura Esquivel

Acı Çikolata kime sorsanız herkesin mutlaka güzel şeyler söylediği kitaplardan biri. Kitap boyunca insanların bu romanı neden bu kadar çok sevdiğini tekrar tekrar düşünüp durdum. Özellikle kadınların bu kitabı sevmesinin kaçınılmaz olduğunu gördüm sonunda. Okuduğunuzda nedenini siz de anlayacaksınız.

Acı Çikolata - Laura Esquivel

Acı Çikolata hayli ilginç ve orijinal bir kitap. Laura Esquivel aşkı, tutkuyu, despot bir aileyi, kardeşliği, diktatör bir rejimi, iyiliği, kötülüğü ve insan olmayı enfes bir şekilde anlatırken üstüne bir de gidip yemek tarifleri vermeyi başarabiliyor. Tita karakteriyle bir olup mantıksız olan her şeye karşı gelirken, insanın kendi kaderini yine kendinin yarattığını göreceksiniz. İnsanları farklı şekillerde sevmenin mümkün olduğunu, yine de kalbinizin derinliklerindeki aşkın her şeye üstün geldiğini anlayacaksınız. Klasik Avrupa edebiyatına biraz ara verip daha renkli bir şeyler okumak isterseniz mutlaka öneririm. Keyifle!

Acı Çikolata - Laura Esquivel

Tanıtım yazısı:

Yemek pişirerek, yemek yiyerek, yemekler aracılığıyla aşk ilanı, tinsel ve tensel iletişim gerçekleşebilir mi? Laura Esquivel, “Acı Çikolata” ile, içinde yemek tarifleri, aşk öyküleri ve kocakarı ilaçları bulunan bu romanla bu iletişimin gerçekleşebileceğini kanıtlıyor. Yüzyıl başlarında Meksika’da devrim, eski kolonyal toplumun son kalıntılarını temizlerken, aile geleneğine göre evlenmesi olanaksız, ama buna karşın Pedro’ya delicesine tutkun Tita, yemek yapmayı aşkının iletişim aracına dönüştürüyor. Laura Esquivel bu olanaksız aşkı yemek ve kocakarı ilaçları tanımlarıyla dile getiriyor ve sarsıcı, büyüleyici bir dille bu aşkın ezgisini yaratıyor; yarım kilo soğan, iki baş sarmısak, bir tutam fesleğen, romanın her satırından fışkıran yakıcı aşkın simgesine dönüşüyor. Yazarın ironik, neşeli ve yumuşak bir dili var; yaşam sevgisi ve tensel aşk bu dil içinde büyülü gerçekliğe bağlanıyor. Hiçbir kadın yazar, kadın dünyasını bu düzeyde dile getiremedi. Kısa zamanda on beş dile çevrilen ve yazarın senaryosuyla sinemaya aktarılan, filmi ülkemizde de büyük ilgiyle karşılanan “Acı Çikolata”, başta Meksika ve ABD olmak üzere yayımlandığı her ülkede satış rekorları kırdı. Bir kez okumakla yetinemeyeceğiniz bir roman.

Buradan satın alın: Acı Çikolata – Laura Esquivel

Bu kitapla ne dinlenir: Şu albüm hiç fena olmayabilir: Latin Classical Guitar: Chill Out
Bu kitapla ne içilir: Sıcak çikolata

Bu kitap daha önce Can’la Bir Sene‘de yayımlandı.

Menüye dön