A Year in Japan – Kate T. Williamson

A Year in Japan daha elime alır almaz hemen sevdiğim bir kitap oldu. Zaten Japon edebiyatını çok sevdiğimden bu ülkeye bir zaafım var, hakkında yazılan kitaplar da müthiş illüstrasyonlara sahipse sevmemem elde değil.

a year in japan kate williamson

A Year in Japan

A Year in Japan, insanı Japonya hakkında atıp tutabileceği kadar bilgilendirebilecek bir kitap değil. Bunu en başından belirtmemde fayda var. Kate T. Williamson’ın biraz şahsi seçimleriyle biraz da “aman popüler olanları herkes yazıyor ben bunları yazayım” dedikleriyle dolu bir kitap bu. Yani bilgi konusunda beklentilerinizi en aza indirip kitabı öyle okuyun ve en önemlisi de kendinizi illüstrasyonların güzelliğine bırakın.

a year in japan kate williamson a year in japan kate williamson

Kitabın bazı sayfalarında bu enfes illüstrasyonlar yazarın bir paragrafta anlatamadığını çok daha güzel anlatıyor diyebilirim. Bunu daha çok bir çizim günlüğü olarak okumanızı tavsiye ederim. Bir de kitapta kullanılan font el yazısı benzeri olduğundan tam bir günlük okuyor gibi hissediyor insan zaten. Bu tür gezi kitaplarını seviyorsanız bence çok hoşunuza gidecek bir kitap olabilir. Ara ara açıp illüstrasyonlarına bakmak bile insanı mutlu ediyor. Aynı şekilde Japonya’ya ilgi duyuyorsanız da kitaplıkta saklanacak sevimli bir kitap olabilir. Keyifle!

a year in japan kate williamson

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: A Year in Japan – Kate T. Williamson

The Land of the Rising Sun is shining brightly across the American cultural landscape. Recent films such as Lost in Translation and Memoirs of a Geisha seem to have made everyone an expert on Japan, even if they’ve never been there. But the only way for a Westerner to get to know the real Japan is to become a part of it. Kate T. Williamson did just that, spending a year experiencing, studying, and reflecting on her adopted home. She brings her keen observations to us in A Year in Japan, a dramatically different look at a delightfully different way of life.

Avoiding the usual clichés–Japan’s polite society, its unusual fashion trends, its crowded subways–Williamson focuses on some lesser-known aspects of the country and culture. In stunning watercolors and piquant texts, she explains the terms used to order various amounts of tofu, the electric rugs found in many Japanese homes, and how to distinguish a maiko from a geisha. She observes sumo wrestlers in traditional garb as they use ATMs, the wonders of “Santaful World” at a Kyoto department store, and the temple carpenters who spend each Sunday dancing to rockabilly. A Year in Japan is a colorful journey to the beauty, poetry, and quirkiness of modern Japan, a book not just to look at but to experience.

Menüye dön