A Tokyo Romance – Ian Buruma

A Tokyo Romance, Ian Buruma’nın bu zamana kadar okuduğum ilk kitabı oldu ve açıkçası bu kitap sayesinde anı kitaplarına hızla göz atmam gerektiğine karar verdim. Patti Smith ve Joan Didion okuduktan sonra da “artık anı kitapları okuyacağım” diye düşündüysem de A Tokyo Romance bende bambaşka bir etki bıraktı. Sanırım artık benim için anı kitapları kaçınılmaz olarak okumam gerekenler listesine attığım kitaplar olacak.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kitaplık Kedisi (@kitaplikkedisi) on

A Tokyo Romance

A Tokyo Romance, Ian Buruma’nın Tokyo’da geçirdiği hayli eğlenceli ve değişik yılları anlatıyor. Kitabı doğum günümde bana tahmin edeceğiniz üzere beni çok iyi tanıyan bir dostum almıştı. Kitabı okuduktan sonra artık Tokyo’yu ve Japon kültürünü daha iyi tanıyacağıma emin olmuş ve çok sevinmiştim. Ancak kitabı okuduğumda Tokyo’nun içinden çıkılmaz bir şenlik kuyusu olduğunu ve bu şehri tanımanın imkansıza yakın olduğunu anladım. Öte yandan Ian Buruma, başlı başına bir merak konusu oldu bende. Yarı İngiliz yarı Hollandalı olan Buruma rahat ve güvenli (zenginliğin getirdiği güzelliklerden birkaçı) ortamından sıyrılmak için yollar ararken Tokyo’dan aldığı bir burs ile şehre okumaya gider. Tokyo’dan ziyade buradaki sinema, tiyatro ve sanat camiasının içine atıverir okuru. Özellikle Japon kültürüne ilginiz yoksa sizi pek sarmayabilir ama iyi bir anı kitabını asla kaçırmam derseniz mutlaka göz atın derim. Keyifle!

A Tokyo Romance - Ian Buruma

Atlantic Books’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: A Tokyo Romance – Ian Buruma

When Ian Buruma arrived in Tokyo as a young film student in 1975, he found a feverish and surreal metropolis in the midst of an economic boom, where everything seemed new and history only remained in fragments.

Through his adventures in the world of avant-garde theatre, his encounters with carnival acts, fashion photographers and moments on-set with Akira Kurosawa, Buruma came of age. For an outsider, unattached to the cultural burdens placed on the Japanese, this was a place to be truly free.

A Tokyo Romance is a portrait of a young artist and the fantastical city that shaped him, and a timeless story about the desire to transgress boundaries: cultural, artistic and sexual.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Bu kitap Kitaplık Kedisi Reading Challenge 2018 kitaplarından biri. Siz de katılın, 2018 boyunca birlikte yirmi enfes kitap okuyalım; hayatımıza yenilikler katacak yazarları ve kitapları birlikte keşfedelim!

Menüye dön