A Monk’s Guide to a Clean House and Mind – Shoukei Matsumoto

A Monk’s Guide to a Clean House and Mind Budist bir rahip olan Shoukei Matsumoto’nun temizlikle nasıl arınabileceğimizi anlattığı bir kitap. Eğer siz de benim kadar farklı kültürler hakkında bir şeyler öğrenmekten zevk alıyorsanız, bu rahibin anlatacaklarını çok seveceksiniz demektir.

A Monk's Guide to a Clean House and Mind - Shoukei Matsumoto

Bu hayli ilginç kitap bir tapınağın nasıl temizlendiğini en ince ayrıntısına kadar anlatıyor. Evet çoğumuzun hiç umrunda olan bir şey değil bu ama anlattıklarını okumak beni bir budist tapınağının sakinliğine götürdü. Sessizce yerleri süpüren, bulaşıkları yıkayan rahipler hakkında okurken temizlik denen şeyin sadece evimizi değil ruhumuzu da temizlediğine şahit oldum.

Bu kitap temizliği bir yük olarak gören herkesin çok işine yarayacak bir araç olabilir. Aynı zamanda evinde kendini sürekli bunalmış hissedenler için de farklı bir “temizlik” yolu gösterebilir. Belki de sadece benim gibi bir rahibin temizlik üzerine ne diyebileceğini merak edip, kitaptan çok daha fazlasını alabilirsiniz. Keyifle!

Penguin’den çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: A Monk’s Guide to a Clean House and Mind – Shoukei Matsumoto

We remove dust to sweep away our worldly desires. We scrub dirt to free ourselves of attachments. We live simply and take time to contemplate the self, mindfully living each moment. It’s not just monks that need to live this way. Everyone in today’s busy world today needs it.

The Zen sect of Buddhism is renowned for the cleanliness of its monks, but cleaning is greatly valued in Japanese Buddhism in general as a way to cultivate the mind. In this book, I introduce everyday cleaning methods typically employed in temples, while sharing what it’s like to be a monk in training.

This book will improve the condition not just of your own mind, but also the people around you. I hope readers will discover that cleanliness is an opportunity to contemplate oneself.

Bu kitap Japon Edebiyatı – Bir Ülkeyi Kitaplardan Tanımak projesi kitaplarından biri. Siz de Japon edebiyatı ile daha fazla haşır neşir olmak isterseniz beklerim! 

Menüye dön