A Glove Shop in Vienna – Eva Ibbotson

A Glove Shop in Vienna hem ismi hem de o güzelim kapağıyla hemen dikkatimi çeken bir kitap oldu. Eva Ibbotson’ı ise daha önce hiç okumamıştım ve öykülerinin kış aylarına yaraşacağına karar verdim. Kafamı bu kadar karıştıcağını bilseydim başka kışlara saklardım sanırım. Bazı öykülerine hayran kalıp bazı öykülerini hızlıca geçtim. Bazılarını asla hatırlamayacağım, bazıları ise uzun süre aklımdan çıkmayacak.

A Glove Shop in Vienna

A Glove Shop in Vienna’daki öyküler Viyana, Rusya ve İngiltere başta olmak üzere savaş öncesi dönemde, Avrupa’da geçiyor. Hepsi aşkla ilgili olan öyküler birbirinden o kadar farklı ki aynı yazarından elinden çıkmış olduklarına inanamadım. Ancak her birinde insanın kalbini kıran ya da insanı umutlandıran bir şeyler var. Ben özellikle öykülerin geçtiği yerleri hafızamdan atmak istemiyorum. Çoğu Noel neşesi ve bembeyaz karla dolu ve diğerlerinde de mutlaka akılda kalacak şeyler mevcut.

Ancak kimi öyküler bu kitapta olmasa çok daha iyi olurmuş diye düşündüm. Onca iyi öykü arasında bazıları okuma zevkimi öyle bozdu ki kitaba devam etmek istemedim. Bol bol ara vermek zorunda kaldığım için kitap sehpadan sehpaya dolaştı bir süre. Bittiğindeyse sevdiklerimin ve sevmediklerimin neredeyse eşit olduğunu gördüm. Bir daha okur muyum? Sanmam. Ama yine de kışla ilgili öyküler okumak neredeyse hiç kar yağmayan Londra gecelerinde bana iyi geldi. Keyifle!

Pan Macmillan’dan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: A Glove Shop in Vienna – Eva Ibbotson

Curl up with a collection of romantic short stories taking you from nineteenth-century Vienna, over the wild moors of Northumberland to the snowy streets of pre-revolutionary St Petersberg.

A collection of eighteen romantic short stories from the award-winning and much-loved Eva Ibbotson, A Glove Shop in Vienna will show you the great passions and astute observations of everyday life. Join Great-Uncle Max, torn between his grand and secret love for Susie, the enchanting glove shop assistant, and the devotion of his opera-singing wife. Meet Miss Bennett, drama mistress at the fading Markham Street Primary School, whose search for a baby Jesus for the nativity play yields unexpected and miraculous results. And agonise with Kira, a dancer in Russia’s Imperial Ballet school, thrown out onto the streets of St. Petersburg, and found by Edwin, a lonely dreamer.

A chocolate-box collection of deliciously romantic, atmospheric and witty stories to lose yourself in this Christmas.

Bu kitap Her Ülkeden Bir Kitap Okuma Serüveni’nin bir parçası. Dünyayı edebiyatla tanımak isterseniz, siz de bana katılın ve her ülkeden en az bir yazar okuyalım! 

Menüye dön