A Gentleman in Moscow – Amor Towles

A Gentleman in Moscow kitap kulübümün bu ayki seçimi oldu. Bu ayın ülkesi Amerika olduğundan kitabı seçecek olan üye The New York Times’a bir göz atmış ve bu kitabın aldığı iyi yorumları görünce de bu kitapta karar kılmış. Amor Towles okuması kolay, rahatça okunacak bir kış  kitabı çıkarmış ortaya. Edebi açıdan müthiş bir eser olduğunu düşünmesem de, hayli keyifli bir kitaptı diyebilirim.

A Gentleman in Moscow, Kont Alexander Rostov’un ömrü boyunca Hotel Metropol’de ev hapsine mahkum edilmesiyle başlıyor. Ancak her zaman kaldığı o müthiş oda yerine, altıncı katta küçücük bir çatı katı odasına hapsediliyor. Ancak bu oda zamanında hizmetlilerin kullandığı, sadece küçücük bir pencereye sahip olan bir oda. Kont, tüm ömrü boyunca alışık olduğu rahat hayatı geride bırakıp bu odaya ve otelde geçireceği ömrüne nasıl alışacak dersiniz? Amor Towles, Kont Alexander Rostov ve Hotel Metropol aracılığıyla Rusya’nın bir dönemini, insan ilişkilerini ve daha birçok şeyi anlatmayı başarmış. Romanda Rusya’dan birçok şey bulacak, bunların çoğuna hayran kalacak ve sıra dışı bir baba kız ilişkisine şahit olacaksınız. Sanırım uzun, soğuk geceler için çok keyifli bir kitap olabilir bu. Dilimize henüz çevrilmemiş olsa da, kısa zamanda çevrileceğini düşünüyorum. Keyifle!

A Gentleman in Moscow - Amor Towles

Random House’tan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: A Gentleman in Moscow – Amor Towles

More than half a million readers have fallen in love with the New York Times bestseller A Gentleman in Moscow

‘Everything a novel should be: charming, witty, poetic and generous. An absolute delight’ Mail on Sunday

‘A work of great charm, intelligence and insight’ Sunday Times

‘Winning . . . gorgeous . . . satisfying . . . Towles is a craftsman’ New York Times Book Review

‘A comic masterpiece’ Daily Express

‘If we do a better book than this one on the book club this year we will be very very lucky’ Matt Williams, Radio 2 Book Club

‘Abundant in humour, history and humanity’ Sunday Telegraph

‘Wistful, whimsical and wry’ Sunday Express

On 21 June 1922 Count Alexander Rostov – recipient of the Order of Saint Andrew, member of the Jockey Club, Master of the Hunt – is escorted out of the Kremlin, across Red Square and through the elegant revolving doors of the Hotel Metropol.

But instead of being taken to his usual suite, he is led to an attic room with a window the size of a chessboard. Deemed an unrepentant aristocrat by a Bolshevik tribunal, the Count has been sentenced to house arrest indefinitely.

While Russia undergoes decades of tumultuous upheaval, the Count, stripped of the trappings that defined his life, is forced to question what makes us who we are. And with the assistance of a glamorous actress, a cantankerous chef and a very serious child, Rostov unexpectedly discovers a new understanding of both pleasure and purpose.

Menüye dön