49 Numaralı Parçanın Nidası – Thomas Pynchon

49 Numaralı Parçanın Nidası ne zaman ne şekilde elime geçti hiç hatırlamıyorum. Türkçe çevirisi yerine orijinal dilinde okumayı seçmemin sebebi de galiba kitabı henüz dilimize çevrilmemişken satın almış olmam. Acelem neydi ve bu aceleme rağmen neden yıllar sonra okudum bu kitabı hiç bilmiyorum. Bildiğim bir tek şey var o da Pynchon’ı anlamadığım. Belki yıllar sonra tekrar bir denerim ama önümüzdeki yirmi yıl boyunca bir daha okumayacağım sanırım. Açıkçası Amerika hakkında okumaktan da gına geldi, yirmi yıl az bile…

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Elif (@elifthereader) on

49 Numaralı Parçanın Nidası sadece konusuna bakacak olursanız ikinci hatta üçüncü sınıf bir gizem romanı. Oedipa Maas’ın hayli zengin eski sevgilisi ölür, mirasıyla uğraşmak ise üstüne kalır. Oedipa kocasını bırakıp koşa koşa mirasla uğraşmaya gider. İlginç insanlarla tanışır, gizemli bir yeraltı mektup ağının peşine düşer. Bu esnada elbette seks, uyuşturucu ve yalnızlık sayfalarda bağıra bağıra dans etmektedir. Amerika eleştirisi de yapılıyormuş kitapta. Of açıkçası Amerikalıların Amerika’yı eleştirmesinden o kadar sıkıldım ki artık… Neyse! Kitabı düşük sınıflara girmekten alıkoyan tek şey yazarın dehası ve farklılığı. Evet, yazar bildiğiniz yazarlardan değil. Yüz elli sayfalık kitabı oh hadi bir oturuşta gömeyim diyemiyorsunuz. Sizden çok fazla dikkat ve emek istiyor. Sonuçta elinize ne kalıyor peki? Müthiş bir aydınlanma falan beklemeyin derim; sadece değişik bir yazarla karşı karşıya olduğunuzu hissediyorsunuz o kadar. Bir de buram buram Amerika. Okuyun diyemeyeceğim ama farklı bir şeyler peşindeyseniz fena olmayabilir. Ben uyarımı yaptım sonuçta.

49 Numaralı Parçanın Nidası - Thomas Pynchon 1

İthaki Yayınları’ndan çıkan kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: 49 Numaralı Parçanın Nidası – Thomas Pynchon

TIME’ın 1923-2005 arası En İyi İngilizce 100 Roman listesinde yer alan 49 Numaralı Parçanın Nidası, Amerikalı yazar Pynchon’ın kaleminden 1966’da çıkan postmodern bir gizem romanı. Zamanında Nabokov’un öğrencisi olduğu gibi, aynı zamanda William Gibson, David Foster Wallace, Salman Rushdie ve Neal Stephenson gibi farklı türlerde ustalaşan yazarların etkilendiği bir kalem olan Pynchon, medyadan kendisini çok iyi sakladığı için günümüzün Salinger’ı olarak da anılıyor. Nerede yaşadığı kesin olarak bilinmeyen ve birkaç pozu dışında fotoğrafı da bulunmayan yazarın adı, Nobel Edebiyat Ödülü kulislerinde uzun yıllardır tartışılıyor. Pynchon, Harold Bloom’a göre çağının en önde gelen Amerikan romancılarından biri.

49 Numaralı Parçanın Nidası Amerikan tarihindeki, gerek politik gerekse sosyal açıdan, en çalkantılı dönemlerden biri olan 1960’lı yıllarda yazılır. Uyuşturucu kültürü, Vietnam Savaşı, John F. Kennedy ve Martin Luther King cinayetleri, kadın hakları mücadelesi bu döneme damgasını vuran olayların yalnızca bir kısmıdır. Thomas Pynchon, bu kültürel olaylardan faydalanır: 49 Numaralı Parçanın Nidası tüm kültürel karmaşayı içinde barındırır.

Oedipa Maas, kocası Mucho ile beraber yaşayan genç bir kadındır. Bir gün, eski erkek arkadaşı Pierce Inverarity’nin öldüğünü ve kendisini vasisi olarak adadığını açıklayan bir mektup alır. Vasiyeti yerine getirmeye karar veren Oedipa, San Narciso’ya yola çıkar ve bundan sonra kendisini gizemli bir dünyanın içinde bulur. Büyük bir gizemi çözmek üzere olduğuna inanan Oedipa gitgide dünyadan soyutlaşacak ve yalnızlığa gömülecektir. Oedipa’nın çevresindeki dünya uyuşturuculara, komplo teorilerine, hayallere dayalı bir yer haline gelir. Öyle sık halüsinasyon görür ki kaotik bir yabancılaşmanın içine tıkılıp kalır. 49 Numaralı Parçanın Nidası her şeyden öte kültürel kaosu ve iletişim sorunlarını kendisini çevresinde dağılıp giden halüsinojenik bir dünyanın içinde bulan genç bir kadının gözlerinden anlatan bir romandır.

Oedipa, bir gün Pierce’ın pul koleksiyonunun açık artırma ile satılacağını öğrenir. Pullar 49 numaralı parça olarak satışa çıkarılacaktır. Gizemli bir katılımcı 49 numaralı parçanın peşindedir. Bu gizemli kişinin kimliğini öğrenmek üzere müzayedeye gitmeye karar veren Oedipa, 49 numaralı parçanın nidasını bekler.

Bu kitap Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap‘tan biri.

Menüye dön