24 Saat Açık Kitapçının Sırrı – Robin Sloan

24 Saat Açık Kitapçının Sırrı kitaplar hakkında kitaplar listemde yer alan ve yazarı Robin Sloan’dan dolayı çok merak ettiğim bir kitaptı. İyi ki listeme almışım, okurken çok keyif aldığım bir kitap oldu. Hem yazarı hem de karakterlerini siz de çok seveceksiniz.

24 Saat Açık Kitapçının Sırrı

Robin Sloan Current TV ve Twitter gibi yerlerde çalışmış ve işi de medyanın geleceğini öngörebilmek, üzerinde çalışmakmış. Şu an sadece yazarlık yapıyor olsa da teknolojiden tam gaz faydalanmaya devam ediyor.

robin sloan

Gelelim 24 Saat Açık Kitapçının Sırrı’na. Asıl adı Mr. Penumbra’s 24 Hour-Hour Bookstore olan kitap yazarın ilk kitabı. Yazdığı küçük bir hikayeden yola çıkarak roman haline getirmiş. Şahane bir kitapçıda başlayan hikaye, Google’a kadar uzayıp, gizli bir topluluğa ulaşıyor. Kitaplar, tipografi, gizem, macera, aşk, arkadaşlık, yazılım ve daha birçok konuyu hayli basit bir dille anlatıyor Sloan. Oldukça sürükleyici ve merakı da sürekli ayakta tutuyor. Penumbra başta olmak üzere tüm karekterleri hem çok renkli hem de hemen sevilebilir karakterler. Robin Sloan bir kitapta bulunması gereken tüm bileşenleri dahiyane bir şekilde kullanmış diyebilirim. Klasiklerden kopup, çağımız genç yazarlarına göz atmak isterseniz müthiş bir seçim olabilir. Bir ilk kitap için fazlasıyla başarılı bulduğum Sloan’ın diğer kitaplarını da mutlaka okuyacağım. Benim gibi kitap severlere şiddetle öneririm.

Aşağıdaki videoda da 24 Saat Açık Kitapçının Sırrı ilk yayınlandığında Sloan‘ın yaptığı röportajlardan görüntüler var.

24 Saat Açık Kitapçının Sırrı’nın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya. Keyifle.

Bu raflarda aradığınızı bulmanıza nasıl yardımcı olabilirim?
Ekonomik kriz yüzünden işinden olan Clay Jannon için her şey bu soruyla başlıyor. Kendini bir anda Bay Penumbra’nın 24 Saat Açık Kitapçısında tezgâhtarlık yaparken bulan Clay, kısa sürede bu dükkânda bir gariplik olduğunu keşfeder. Zaten “24 Saat Açık Kitapçı” ne demek ki? Gecenin bir yarısı garip kitaplara “ihtiyaç” duyan müşterileriyle bu müşterilerin kaydını en küçük ayrıntısına kadar tutan Penumbra bir şeyler saklıyor olmalı. Tüm bu sorulara cevap arayan Clay (birazcık da arkadaşlarının yardımıyla) hayatını değiştirecek bir serüvene atılıyor. Tozlu kitaplarla son teknolojiyi bir araya getiren, bambaşka insanların yollarını kesiştiren bu serüven sonunda herkesi Penumbra’nın kitapçısından çok daha uzaklara götürüyor.

Menüye dön