2020’de En Sevdiğim Kitaplar

2020’de En Sevdiğim Kitaplar listesini yaparken geçen sene olduğu gibi bu sene de iki farklı liste hazırlamak istedim. Yine çok kurgu dışı kitap okudum ve hepsinden müthiş şeyler öğrendim. Ancak bu yıl en çok romanlara sığındım. Gerçeklerden kaçmak ve kafa dağıtmak için romanlardan daha iyi portallar düşünemiyorum. Durup durup iyi ki kitaplar var dediğim bir sene oldu 2020.

2020'de En Sevdiğim Kitaplar

Elbette okuduktan sonra yakmak istediğim kitaplar da okudum ama 2020’nin en kötü kitabı ödülünü Ölmek ya da Ölmemek ile Dr. Michael Greger kazandı. Kimseye önermem.

Neyse biz gelelim güzel kitaplara. Her sene olduğu gibi bu sene de belirteyim; bu kitaplar benim 2020’de okuduğum kitaplar. 2020’nin en iyi kitaplarını arıyorsanız ne yazık ki yanlış yerdesiniz. Ama hazır buradayken bir göz atın derim, çok seveceğiniz kitaplar bulabilirsiniz. Şimdiden bol keyifle!

2020’de En Sevdiğim Kitaplar – Kurgu

1- Tatar Çölü – Dino Buzzati

Tatar Çölü - Dino Buzzati

“Hayatınızın hangi aşamasında olusanız olun, siz de Drogo olacak; her sayfada biraz daha o tatlı uyuşukluk ve kabullenmenin etkisi altında kalacaksınız. Dönüp hayatınıza baktığınızda korkacak; herhangi bir değişiklik için yanıp tutuşacaksınız. Peki kalenizden çıkabilecek misiniz?”

2- Fresh Water for Flowers- Valerie Perrin

Fresh Water for Flowers - Valérie Perrin

“Beklenmedik gelişmeleri ve ince ince işlenmiş karakter çözümlemeleriyle aklımdan çıkmayacak bir kitap oldu. İyi ki roman okumayı seviyorum dedim kendi kendime.”

3- Rebecca – Daphne Du Maurier

Rebecca, Daphne Du Maurier

“Daphne Du Maurier çok iyi bir yazar. Bu kitabı bende öyle güçlü duygular uyandırdı ki uzun süre etkisinden çıkamadım. Rebecca ve yeni gelin arasındaki o uçurum, Manderley’nin büyülü havası ve taşra hayatı enfes bir şekilde anlatılmış. En kısa zamanda okuyun ve filmi sonrasında izleyin derim.”

4- The Murmur of Bees – Sofia Segovia

The Murmur of Bees - Sofía Segovia

“Kitaptaki tek büyülü unsur Simonopio. Ancak yazar öyle enfes bir karakter yaratmış ki her sayfada ismine rastlamayınca rahatsız oldum. Hep onunla ilgili bir şeyler okumak istedim ve diğer karakterlerle hiç mi hiç ilgilenmedim. Beni gerçekten büyüledi anlayacağınız. Uzun zamandır böylesine güzel bir karaktere rastlamamıştım.”

5- Lonely Castle in the Mirror – Mizuki Tsujimura

Lonely Castle in the Mirror

“Arkadaşlığa, empatiye, kendini bulamaya, güçlü kalmaya ve daha birçok şeye dokunuyor hikaye. Genci yaşlısı herkesin çok seveceğini düşünüyorum.”

Bonus

Adınla Çağır Beni ve Bul Bul Beni

Andre Aciman’ın Adınla Çağır Beni adlı kitabını tekrar okudum ve ardından devam kitabı Bul Beni’yi okudum. Tekrar okuma olduğu için bu yılın listesine bonus olarak eklemek istedim. Her iki kitap da enfesti ve istisnasız herkese önereceğim kitaplar arasında yer alıyorlar. Hala okumadıysanız yukarıdaki kitaplardan önce okuyun bu kitapları derim.

2020’de En Sevdiğim Kitaplar – Kurgu Dışı

1- The Obesity Code – Dr. Jason Fung

The Obesity Code - Dr. Jason Fung

“Oldukça basit bir dille yazmış kitabı Dr. Fung ve her şeyi tüm detayıyla açıklamış. Kitap bittiğinde beslenme ile ilgili bilmediğim bir çok şey öğrendiğim için çok mutlu oldum. Özellikle diyet yaptıktan sonra verilen kiloları geri almamak konusunda aklımda birçok soru vardı. Bu kitaptan sonra tüm cevaplar yerini buldu. Konuyla ilgilenen herkese öneririm.”

2- Terapi Olarak Sanat – Alain de Botton

Terapi Olarak Sanat - Alain De Botton , John Armstrong

“Evinizde küçüklü ya da büyüklü sanat eserleri varsa (posterdir, replikadır vb); arada sırada müzeleri ziyaret etmekten hoşlanıyorsanız; gözünüz binalara takılıp güzelliklerinde kayboluyorsa bu kitabı çok seveceksiniz. Eğer sanatla yeteri kadar ilgilenmiyor ve aslında anlamadığınızı düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumanız gerek.”

3- Extra Virginity – Tom Mueller

Zeytinyağı Aşkına! Extra Virginity - Tom Mueller

“Extra Virginity İtalya’da yaşayan Amerikalı yazar Tom Mueller’in dünyanın üzerinde en çok oynanan yiyeceği, zeytinyağı üzerine yazdığı enfes bir kitap. Okurken bol bol heyecanlandım, inceleme yaptım, satılık zeytinliklere bakıp hayal kurdum bu kitap sayesinde. Çok faydalı bilgiler edindiğim için de ayrıca mutlu etti beni. Artık zeytinyağına bambaşka gözlerle bakıyorum.”

4- Şekere Karşı – Gary Taubes

Şekere Karşı - Gary Taubes

“Taubes bu kitabında şekerin sebep olduğu hastalıkları tamamen bilimsel verilerle anlatıyor okura. Bu zamana kadar şekerin neden ve ne şekilde savunulduğunu da enfes bir şekilde anlatıyor. Siz hala kalori sayıp, yediklerinizi buna göre düzenliyorsanız bu kitabı mutlaka okuyun derim. Ayrıca müthiş bir araştırmacı gazetecinin elinden çıkmış bir kitabı okumak da yanınıza kar kalacak diyebilirim.”

5- The Lost City of the Monkey God – Douglas Preston

The Lost City of the Monkey God, Douglas Preston

“Böylesi eğlenceli bir kitaptan bu kadar çok şey öğrenmeyi beklemiyordum doğrusu. Beni her anlamla tatmin eden bir kitap olduğu için Douglas Preston’ın diğer kitaplarına da mutlaka göz atacağım.”

Peki siz neler okudunuz? Hangi kitaplara aşık oldunuz? Eğer Goodreads profiliniz varsa orada da kitap tartışalım derim, beni bu linkten ekleyebilirsiniz.

← Önceki yazı
Menüye dön