2018’de En Sevdiğim Kitaplar

2018 benim için çok verimli ve değişikliklerle dolu bir sene oldu. Hayatımda o kadar çok şey değişti ki ben bile bazen hızına yetişemez oldum. Okuduğum kitap türleri bile değişmeye başladı yavaş yavaş. Romanları hala çok seviyorum ve hep çok seveceğim ancak kurgu dışı kitaplardan beklemediğim kadar çok zevk almaya başladım. Anı kitaplarından popüler bilim kitaplarına, yemek kültüründen biyografilere kadar türlü türlü kitaplarla aşk yaşarken buldum kendimi. 2019’da da daha çok kurgu dışı kitap okumaya karar verdim.

2018'de En Sevdiğim Kitaplar Kitaplık Kedisi

Hayatımda değişmeyen tek şey ise okumak oldu. İstediğim kadar okuyamadıysam da her fırsatını bulduğumda kitaplara sarıldım. Goodreads kayıtlarına göre 103 kitap ve 24.874 sayfa okumuşum. Umarım 2019’da çok daha fazlasını okuyacağım. Her yıl biraz daha fazlasını okumak gerek sanki, ne dersiniz?

2018’de En Sevdiğim Kitaplar – İlk 5

2018’de en sevdiğim kitaplar tamamen kurgu dışı kitaplardan oluşuyor. Listeyi hazırlarken farkına varmasam da sonucu görünce şaşırmadım değil. Siz mutlaka bir roman önerisi istiyorsanız Kitaplar kategorisine göz atmayı ihmal etmeyin derim. Her sene olduğu gibi bu sene de belirteceğim; bu kitaplar benim 2018’de okuduğum kitaplar, 2018’de basılan kitaplar değil. Hatta çoğu hayli eski ve benim ancak okuyabildiğim kitaplar. Umarım siz de okur ve çok seversiniz. Şimdiden bol keyifle!

1- Bir Dinozorun Anıları ve Bir Dinozorun Gezileri – Mina Urgan

“Eğer hala okumadıysanız lütfen okuyun bu kitapları. Mina Urgan’a hayran kalacak, dostlukları ve yaşadıklarını okudukça Türkiye’ye dair daha çok şey öğreneceksiniz. İlham verici bir kadın var karşınızda, yazdıklarını okudukça güçleneceksiniz.”

2- Bir Başına – Anthony Storr

2018'de en sevdiğim kitaplar - kitaplık kedisi

“Baştan sonra merakla okuyacağınız, mükemmel bir kurgu dışı kitap var karşınızda. Güçlü bir zihnin nelerin üstesinden gelebileceğine çok şaşıracak ve yalnızlıkla ilişkinizi tekrar gözden geçireceksiniz.”

3- Mutluluğa Dair Bir Düşünce – Luis Sepulveda, Carlo Petrini

2018'de en sevdiğim kitaplar - kitaplık kedisi

“Mutluluğa Dair Bir Düşünce en çok sevdiğim yazarlarda başı çeken Luis Sepulveda ve dünya üzerinde en çok saygı duyduğum ve bir o kadar da hayran kaldığım Carlo Petrini’nin bir olup ortaya çıkardığı bir kitap. Durum böyle olunca bu kitabı keyfini çıkara çıkara okumasam olmazdı. Bu iki güzel insanla hala tanışmadıysanız hemen bu kitabı alın ve ardından derinlemesine bir araştırmaya girişin. Uzaklarda bir yerlerde yaşayan iki insanının sizi nasıl umut kelebeğine dönüştüreceğine şahit olabilirsiniz. Benden söylemesi.”

4- Taş Devri Diyeti – Prof. Dr. Ahmet Aydın

2018'de en sevdiğim kitaplar - kitaplık kedisi

‘En çok sevilenlerde bir diyet kitabı mı?’ dediğinizi duyar gibiyim. Evet efendim. Sağlıklı yaşamak hepimizin en doğal hakkı ve konuyla ilgili bir şeyler okuyup öğrenmek de en başta yapmamız gerekenlerden biri.

“Kilo vermek gibi bir derdiniz olmasa da okuyun bu kitabı; çok şaşıracak, yiyecek ve sağlık endüstrisine farklı gözlerle bakacaksınız. Zaten kitap kilo vermek isteyenlerden ziyade, sağlıklı yaşamak isteyenler için yazılmış bir kitap, artısı kilo verdirmesi.”

5- Tarihin Süzgecinde Mutfak Kültürümüz – Deniz Gürsoy

2018'de En Sevdiğim Kitaplar

“Bu kitap yaşadığımız coğrafyanın yemek kültürünü incelemeye tarihöncesi çağlardan başlayıp Osmanlı’da bitiriyor. Bu esnada Sümer, Mısır, Yunan ve Bizans yemek kültürlerinin yanı sıra Osmanlı’dan önceki Türk devletlerinin yediklerini ve mutfaklarını da inceliyor.” 

Bu sene hile yapıp bir kitap daha iliştireceğim buraya: Medeniyet, Kültür, Sanat – Gündüz Vassaf

medeniyet kucc88ltucc88r sanat gucc88nducc88z vassaf

“Küçücük bir kitaptan ne kadar çok şey öğrenebileceğinize şaşırıp, herkesle paylaşmak istediğiniz bilgilerle donanacaksınız yazar sayesinde. Yer yer üzülecek, sinirlenecek, şaşıracak ve bazen de gülümseyeceksiniz.”

2018’de en sevdiğim kitaplar bunlar oldu. Peki sizin en çok sevdiğiniz kitaplar hangileriydi? Yeni yazarlar keşfettiniz mi?

Menüye dön