Kitaplık Kedisi: 2014’te En Sevdiğim Kitaplar

sevdiğim kitaplar - kitaplık kedisi

2014 gerçekten çok hızlı ve verimli geçti benim için. Geçen seneden bu yana yine çok güzel kitaplar okudum. Aklımı başımdan alan yazarlar ile tanıştım. Kitaplık Kedisi’ne diğer senelere göre daha çok zaman ayırdım. Böyle olunca daha çok öğrendim, daha çok paylaştım, bir sürü güzel insanla tanıştım. İki arada bir derede evlenmeyi de başardım. Dönüp baktığımda mutlulukla hatırlayacağım bir sene oldu diyebilirim. Bu sene içinde okuduğum ve aklımdan çıkamayan, en sevdiğim kitapları da sizinle paylaşmak istedim.

2014’te En Sevdiğim Kitaplar – İlk 5

Bu sene seksen kitap okudum. Bunlar arasında beni en çok etkileyen, en sevdiğim kitaplar arasından beş tanesine yer vermek istedim. Hemen belirteyim bu kitaplar 2014 yılında yayımlanmış kitaplardan oluşmuyor, benim bu sene içinde okuduklarımdan oluşuyor. Seksen kitap arasından en iyi beş kitabı seçmek gerçekten çok zor oldu. O açıdan elimden geldiğince “kişisel” davrandım, aklıma ilk gelen kitapları sıralamaya özen gösterdim. Bu beş kitabın dışında okuduğum onlarca enfes kitabı da zaten kitaplar kategorisinde inceleyebilirsiniz.

1- Ayfer Tunç – Dünya Ağrısı

Dünya Ağrısı bu senenin açık ara beni en çok etkileyen kitabı oldu. Ayfer Tunç ise beni en çok etkileyen yazar elbette. Berkin Elvan’ı kaybettiğimiz günlerde okumam da belki çok etkilidir bilmiyorum ama ne zaman aklıma gelse içim burkulur. Daha önce yazarı okumadıysanız bir şans verin derim.

2- Jose Saramago – Körlük

Körlük’ü okurken etrafımdaki birkaç insanın kör olduğunu “anımsayıp” onlara yardım edecektim az kalsın. Kitabı okumaktan ziyade yaşamak diye buna deniyor sanırım. Unutamayacağım bir deneyimdi gerçekten.

3- Yukio Mişima – Denizi Yitiren Denizci

Denizi Yitiren Denizci’yi bitirdiğimde nasıl kalakaldığımı hiç unutmayacağım. Hatta eşim de unutmayacak çünkü konuşamaz haldeydim. İnsanı çarpan bir roman bu. Yukio Mişima ise başka kimseye benzemeyen eşsiz bir yazar.

4- Irving Stone – Lust for Life

Irving Stone daha önce de okuduğum ve çok sevdiğim bir yazar. Ancak Lust for Life ile hayatımda bambaşka bir pencere açtı. Van Gogh‘un hayatını anlatan bu enfes romanı galiba hiç unutmayacağım.

5- Luis Sepulveda – Aşk Romanları Okuyan İhtiyar

Bu senenin ilk aylarında okuduğum bir kitap olmasına rağmen unutmadığım, herkese de rahatlıkla önerdiğim bir kitap Aşk Romanları Okuyan İhtiyar. Sizi hem gülümsetecek hem de düşündürecek.

sevdiğim kitaplar

2014’ün en iyi kitapları listeleri çoktan yazıldı çizildi. Ben de 2014’te en sevdiğim kitaplar listesi yapmak istedim çünkü en iyiler listelerinde hep aynı yazar ve kitapları gördüm, galiba tüm dünya aynı kitapları okuyor ve aynı kitapları seviyor. Bana ilginç gelen başka bir durum da insanların yeni kitapları çıkar çıkmaz alıp okuyabilmeleri oldu. (Aynısı ben de Haruki Murakami için yapıyorum evet ama en çok sevdiğim yazarlardan olduğundan bir istisna sayıyorum.) Demek istediğim, ben daha yılın başından hangi kitapları okuyacağımı bir bir hazırlıyorum. Özenle seçtiğim bu kitaplar bir sene boyunca yanına “okundu” yazacağım bir listede beni bekliyor. Durum böyle olunca da yeni çıkan kitaplara çok yer veremiyorum aynı sene içinde. Alıp gelecek sene için bekletiyorum en fazla, o kadar. Benim gibi birçok insanın da olduğunu biliyorum. Hayatlarını asla okuyamayacakları kadar çok kitabı listeleyerek geçiriyorlar büyük bir zevkle. Peki siz hangi kitabı ne zaman okuyacağınızı nasıl belirliyorsunuz? Yeni çıkan bir kitabı hemen alıp okuyabiliyor musunuz? 2014’te yayımlanmış kaç kitap okudunuz?

Menüye dön