101 Ustadan Hayatın Şeyleri – Faruk Şüyün

101 Ustadan Hayatın Şeyleri son dönemde okuduğum en keyifli kitaplardan biri oldu. Her gece birkaç söyleşi okumadan uyuyamaz hale gelince anladım kitabın kıymetini. Nihayet bittiğinde de kitaplığa kaldırmak yerine odada bıraktım ne olur ne olmaz diye. Daha önce Faruk Şüyün’ün söyleşilerini okudunuz mu bilmiyorum ama bu kitap benim gibi uzunca söyleşileri okumaktan kaçınan insanlar için ortaya çıkmış sanki.

101 Ustadan Hayatın Şeyleri - Faruk Şüyün

101 Ustadan Hayatın Şeyleri Faruk Şüyün’ün Dünya Gazetesi için yaptığı söyleşilerden meydana geliyor. Her söyleşiden kısa bir bölüme yer verilen kitapta sanatçılardan iş adamlarına, yazarlardan gurmelere kadar pek çok farklı isim yer alıyor. Daha önce duyduğunuz duymadığınız bu insanların hayat üzerine söyledikleri bazen size umut verecek bazen de biraz daha cesaretlenmenizi sağlayacak. Kimisine bolca gülecek kimisi üzerine de bolca düşüneceksiniz. Uyumadan önce hap niyetine okuyacak bir şeyler arayanlara öneririm. Keyifle!

101 Ustadan Hayatın Şeyleri - Faruk Şüyün

Kitabın tanıtım yazısı aşağıda, almak için de buraya: 101 Ustadan Hayatın Şeyleri – Faruk Şüyün

Hani güzel güzel romanınızı okurken, birdenbire bir cümle çıkıverir karşımıza, aniden bastıran yağmur gibi… Ne yapacağımızı şaşırırız; öyle bir şey demektedir ki yazar, açtığı kapıdan çıkıp bambaşka bir dünyaya varmak, o ana kadar bildiğimiz her şeyi birdenbire unutuvermek işten bile değildir. Romanı unuturuz, olduğumuz yeri, olduğumuz kişiyi, tümünü unuturuz… Aklımızda bir tek o cümlenin fısıltısı kalır… Kalır, yer eder… Bir hayat kırıntısı daha bırakılmıştır ruhumuza, yeniden yoğrulup bereketi doğurmak üzere…

Faruk Şüyün, Dünya gazetesi için mesleğinin zirvesindeki yazarlar, şairler, oyuncular, ressamlar, müzisyenler, yönetmenler ve iş adamlarıyla söyleşiler yaparken de karşılaşmış bazen o hayat kırıntılarıyla… Hiç olmadık yerde açan kırçiçeği gibi gülümseyen satırları, o söyleşilerden koparıp alıyor, bir buket yapıp sunuyor şimdi biz okurlara… 101 ustanın bilgelikle, sanatla donanmış sözleri, Hansel ile Gretel’in yolunu bulmak için yollara serptiği ekmek kırıntıları gibi seriliyor önümüze bu Hayatın “Şey”leri buketiyle…

Ne dersiniz o kırıntıları yiyen kuşlar bulabilmişler midir evlerini?
-Nermin Sayın-

Bu kitap Oğlak Yayınları ve Ruhu Doyuran Kitaplar‘dan biri. Siz de bu okuma projesinde bana katılın; edebiyatın ve yemek kültürünün hayatımıza neler kattığını birlikte keşfedip keyfini çıkaralım.

Menüye dön