Yaz Kitapları… Siz En İyisi Kendi Listenizi Yapın!

Her yaz başında “bu yaz mutlaka bir yaz kitapları listesi okuyacağım” diyorum kendi kendime. Hatta kendimi daha önce okumadığım türlerde kitaplara da hazır hissediyorum. Ne de olsa yaz gelmiş ve güneşin üzerimdeki inanılmaz etkisiyle her şeye pozitif bakıyorum. Neden çok hafif ve belki de beni güldürecek bir kitap okumayayım ki? Bir güzel açıyorum müziği, özenle hazırladığım soğuk içeceğimden bir yudum alıyorum, oturuyorum bilgisayarın başına. Google’da yaz kitapları ve benzeri aramaları gerçekleştiriyorum. Aşina olduğum olmadığım web sitelerini teker teker açıyorum. Buraya kadar keyfim yerinde, hatta yazın hayli keyifli ve hafif kitaplarını keşfedeceğim için biraz heyecanlanıyorum da aslını isterseniz. Sonra… Sonra kitapları biraz inceliyorum ve yaz mevsimine içten içe acımadan edemiyorum.

yaz kitapları

Yaza yakışmayan yaz kitapları

Yaz kitapları plaja giderken çantanıza atabileceğiniz kitaplar olarak değerlendiriliyor çoğu zaman. Ancak bu kitapları tatile gidemeyecek olsanız da keyifle okuyabileceğiniz mutlaka araya sıkıştırılıyor. Buraya kadar tüm yazılanlara katılıyorum, sonuçta bu sayfaya “yaz kitapları” diye arama yapıp gelmiş olan benim. Kitap kapaklarına teker teker hayran kalıyorum önce, çünkü hepsinde deniz, kumsal, çiçekler ve yazın müthiş yerlerde görebileceğiniz müthiş şeyler yer alıyor. Bazılarının isimlerini de hayli keyifli buluyorum. Birinci kitabın konusunu okuyorum ve beni pek sarmıyor çünkü boşanmış bir kadının yazın aşkı bulmasından bahsediyor. İkinci kitabın konusu ise hiç bana göre değil çünkü okulda bir ezikken yaz tatilinde afete dönüşen bir kızın yaşadıklarını hiç merak etmiyorum. Üçüncü kitap ise bir sahil kasabasına tatile gelen yazlıkçılardan biriyle aşk yaşayan bir çiçekçinin hikayesi; bu filmi çok izledim, yeter. Dördüncü kitap ise Grinin Elli Tonu, bu kitabı elime bile almam çünkü Grinin Elli Tonu’ndan Herpes Virüsü Çıktı! Beşinci kitap ise kendi içindeki huzuru sakin bir tatil beldesinde bulmaya gelmiş alkolik ve gözden düşme bir rock yıldızının okuyabileceğiniz en ezik hatuna aşık olmasını anlatıyor, öf de pöf!

yaz kitapları

Listedeki diğer kitaplar da aşağı yukarı aynı konulara sahip. Karakterleri ve mekanları biraz değiştirip içine bir de cinayet katarsanız alın size tamamen aşk ve seks içermeyen bir yaz kitabı! Tamam, yazın biraz dinlenmek ve kafa dağıtmak istiyoruz evet. Ancak kitap önerileri neden hep böyle? Sadece romance, chick-lit ve genç-yetişkin türlerini mi okumak gerek? Araya birkaç tane gezi kitabı eklesek olmaz mı? Yaz kitapları gerçekten bu kadar az çeşitte mi olmalı? Sizi bilmem ama ben bu kitapların sadece kapaklarına hayran kalmakla yetineceğim ve yaz kitaplarına inat Bill Gates’in kitap blogunu inceleyeceğim. Size de öneririm: gatesnotes. Keyifle!

Menüye dön