Van Gogh Müzesi Yeni Girişine Ayçiçeği Labirenti!

Van Gogh Müzesi yeni kapısının açılışını enfes bir etkinlikle kutladı. 5 ve 6 Eylül tarihlerinde açılışı yapılan yeni giriş için Museumplein’de 125.000 ayçiçeğinden oluşan bir labirent yapıldı. Etkinliğe katılan insanlar bu labirentin içinden geçerek yeni giriş kapısına ulaştılar. Benim gibi orada olamayan faniler için böylesine güzel bir organizasyonu yazmamak olmazdı elbette.

Van Gogh Müzesi

Hepsi güneşi takip eden, hepsi sapsarı ve hepsi birbirinden güzel 125.000 ayçiçeği… Bu kadar çok çiçeği bir arada görmek mi yoksa Van Gogh Müzesi’nin bu labirent içinde hazırladığı sürpriz odaları görmek mi insanı mutluluktan çıldırtır emin değilim. Van Gogh fanlarının yaptığı birbirinden hoş kolajların olduğu bir oda, yedi bin metrekarelik bir alana yerleştirilen labirentin yapımını anlatan fotoğrafların olduğu bir oda ve her saat başı özel konserler veren farklı farklı şarkıcıların konserlerine yer veren bir oda… Bir de bunlar yeterince tatlı değilmiş gibi müze çalışanları insanlara ayçiçekleri dağıtmış. Van Gogh Müzesi’nin web sitesinde insanlara açık bir çağrı da yapılmış. “Gelin Sunrich Orange ayçiçeğinizi alın ve bu labirenti birlikte dağıtalım.”

Van Gogh Müzesi
Van Gogh Müzesi
Van Gogh Müzesi

125 sene önce Temmuz ayında hayatını yitiren Van Gogh için bu sene yaşadığı şehirlerde birçok etkinlik düzenlendi. Bu etkinliklerin odağında da elbette birçok Van Gogh resmine ev sahipliği yapan Van Gogh Müzesi var. Müze ziyaretçilerine daha fazla alan sunabilmek için yaptırdığı yeni alanıyla herkesin beğenisini kazanmış durumda. Kisho Kurokawa architect & associates tarafından yapılan yeni giriş binası Rietveld Building adlı ana müze binasını yine Kurokawa’nın yaptığı Kurokawa Wing sergi kanadına da bağlıyor.  Müzenin direktörü Axel Rüger tamamen camdan oluşan, yarı elips şeklindeki bu yeni yapının müze içinde ulaşımı rahatlattığını ve ziyaretçileri daha sıcak karşılamalarına olanak verdiğini belirtmiş. Bunun yanı sıra yeni giriş binası ile müzenin girişi Museumplein meydanına bakıyor artık ve böylelikle etraftaki tüm kültürel binaların girişleri meydana bakacak şekilde konumlanmış durumda. Bu da alana daha hoş bir hava veriyor.

Van Gogh Müzesi
Van Gogh Müzesi

Aşağıdaki videoya da bayıldım. Labirenti ve yeni binayı gösteriyor. Umarım isteyen herkes en kısa zamanda gidip görebilir! Keyifle!

Menüye dön