Ünlü Yazarlar ve Yazar Olmadan Önceki Meslekleri

Ünlü yazarlar hayatımıza binbir renk katmaya başlamadan önce birbirinden değişik işlerde çalışmışlar. Mentalfloss‘da gördüğüm bu makale konu üzerinde çokça düşünmeme sebep oldu. Kim bilir bir şeyler yazmayı akıllarından geçirmeselerdi neler kaybedecektik diye kafa yordum bol bol. Gelecekte yazar olmayı düşünenleriniz varsa bu meslekleri gördükten sonra biraz içiniz açılabilir diye düşünüyorum. Gerçekten bir şey yazmak isteyen insanlar ne yapıp edip bu isteklerini yerine getiriyorlar bir şekilde. Diğer her şeyin birer bahane olduğu apaçık ortaya çıkıyor. Gelelim listemize…

Ünlü yazarlar ve önceki meslekleri

1- Robert Frost

ünlü yazarlar

Oldukça ünlü bir şair olan Robert Frost küçükken gazete dağıtmış ve annesine öğretim asistanı olarak yardım etmiş. Sonrasında da bir fabrikada ampül filamenti değiştiricisi olarak çalışmış.

2- William S. Burroughs

ünlü yazarlar

Gençken birkaç kitabını okuyup hayli etkilendiğim William S. Burroughs bir imha edici olarak çalışıyormuş ve işini de gerçekten çok seviyormuş. Kelimeyi de hayli sevdiğinden sonraki yıllarda Exterminator! başlığı altında kısa hikayeler yayınlamış.

3- James Joyce

ünlü yazarlar

James Joyce piyano çalıp bir yandan da insanları eğlendirmek için şarkı söylüyormuş. Dubliners yayınlanana kadar bu işle meşgul olan yazar hayli çalıp söylemiş olmalı çünkü Dubliners basılmadan önce tam 22 kez reddedildi.

4- Vladimir Nabokov

ünlü yazarlar

Nabokov kıymeti hiç bilinmemiş ve fakat mesleğinde oldukça başarılı bir böcekbilimciymiş. Kelebek evrimi konusundaki teorisi 2011’in başlarında DNA analizi kullanılarak kanıtlanmış.

5- Margaret Atwood

ünlü yazarlar

Margaret Atwood Toronto’da bir cafede kahve servis ediyor ve kasa ile ilgileniyormuş. “Ka-Ching” adlı eserinde bu deneyimi tüm detaylarıyla anlatmış.

6-  Douglas Adams

ünlü yazarlar

70lerin ortalarında komedi yazarlığı kariyeri durulunca ünlü yazar hastane hademesi, ahır inşaatçısı, tavuk kümesi temizleyicisi, otel güvenliği ve varlıklı aileler için güvenlik olarak çalışmış. Otostopçunun Galaksi Rehberi‘ni yazmasaydı mükemmel bir kitaptan mahrum kalacaktık!

7- J. D. Salinger

ünlü yazarlar

Salinger diğer yazarlara göre biraz daha şanslıymış galiba. Ünlü yazar lüks bir İsveç yolcu gemisinin eğlence direktörüymüş.

8- Raymond Carver

ünlü yazarlar

Liseden mezun olduktan sonra babasıyla kereste fabrikasında çalışan yazar sonrasında bir kapıcı ve kurye olarak çalışmış. Ailesini geçindirmek için tekrar kereste fabrikasına dönen yazar kısa öykülerini de iki araya bir dereye sıkıştırmayı başarmış.

9- Don DeLillo

ünlü yazarlar

Gençken bir otopark görevlisi olarak çalışan ünlü yazarlardan Don DeLillo işinden o kadar sıkılıyormuş ki bol bol kitap okuyan bir insana dönüşmüş ki bu da yazar olarak bir kariyer hedeflemesine yol açmış

10- Haruki Murakami

ünlü yazarlar

En sevdiğim yazarlar arasında yer alan Haruki Murakami üniversitedeyken bir kayıt stüdyosunda çalışmış. Mezuniyetten hemen önce eşiyle Tokyo’da Peter Cat adını verdikleri bir caz bar açmışlar.

11- George Orwell

ünlü yazarlar

Orwell 1984’ü yazmadan önce Burma’da bir polis olarak çalışıyormuş. Adaletli bir insan olarak öne çıktığını söylersek kimse şaşırmaz herhalde.

12- Harper Lee

ünlü yazarlar

1961 yılında Pulitzer ödülünü alan ünlü yazar Bülbülü Öldürmek adlı mükemmel kitabını yazmadan önce bir hava yolu şirketinde rezervasyon elemanı olarak çalışıyormuş.

13- Jack Kerouac

ünlü yazarlar

Yolda‘nın yazarı belki de en ilginç işlerde çalışmış yazarlardan. Kerouac benzin istasyonunda çalışmış, pamuk toplamış, gece bekçiliği yapmış, bulaşık yıkamış, inşaatta çalışmış, demiryolu frenciliği yapmış ve bir güverte tayfasıymış.

14- John Steinbeck

ünlü yazarlar

Bir balık üretme istasyonunda tur rehberi olarak çalışan John Steinbeck (hayli ilginç bir meslekmiş!) ilk eşi ile bu sayede tanışmış.

15- Joseph Heller

ünlü yazarlar

Catch-22 adlı kitabın yazarı oldukça fakir bir çocukluk geçirmiş ve küçük yaşta çalışmaya başlamış. Kitap yazmadan önce demirci çırağı, kurye ve evrakları dosyalayan görevli olarak çalışmış.

Menüye dön