Seyahat Aşkına! Yollara Düşmenizi Sağlayacak 10 Kitap

Seyahat Aşkına

Yaz gelmesine rağmen hala tatil planı yapmadıysanız sizi yollara düşürecek kitaplara rastladım. Ben sıcaktan hiç hoşlanmayan bir insan olduğum için tüm tembelliğimle, gezmek yerine akşama kadar kitap okumayı ya da denizde yüzmeyi tercih edenlerdenim. Enerjisi sadece güneş batınca ortaya çıkan biri olduğum için de yazın gezmelerim çoğu zaman karanlıkta ve bisiklet üzerinde gerçekleşiyor. Biraz bundan kurtulmak biraz değişik bir şeyler yapmak adına insanda seyahat aşkını uyandıracak kitaplar ararken The Reading Room‘un harika bir listesine rastladım, hemen sizinle de paylaşmak istedim.

1- Mutluluğun Coğrafyası – Eric Weiner

Seyahat

Biraz komedi, biraz “değişik” bir kişisel gelişim rehberi biraz da gezi kitabı: Mutluluğun Coğrafyası okuru Amerika’dan İzlanda’ya oradan da Hindistan’a götüren ve mutluluğu arayan bir kitap. Farklı ülkelerde insanları ne mutlu ediyor? Para ya da müthiş bir demokrasi insanları mutlu etmeye yetiyor mu? Peki bazı şehirdeki insanlar neden bu kadar mutlu? Weiner bu ve benzer soruları keyifli bir şekilde cevaplarken bol görülecek yerleri de anlatıyor.

2- Yaban – Cheryl Strayed

Seyahat

Yakın zamanda filminin de çıktığı kitap Yaban, tek başına çıkılan bir yolcuğun insanı nasıl değiştirebileceğini çok güzel bir şekilde anlatıyor. Filmi izlemeyenleriniz varsa ve tek başınıza bir yolculuğa çıkma fikri size cazip geliyorsa önerebilirim.

3- Köpeğim Charley ile Amerika Yollarında – John Steinbeck

Seyahat

John Steinbeck köpeği Charley ile Amerika boyunca enfes bir yolculuğa çıkıyor ve okurlarını da peşinde sürüklüyor. Amerika’ya gitmeyi planlıyorsanız eşsiz bir kitap olabilir.

4- Blue Highways : A Journey Into America – William Least Heat-Moon

Seyahat

Bir Amerika kitabı daha! Blue Highways Amerika’yı ve insanlarını anlatsa da o kadar başarılı bir kitap ki içinde gezme tutkusu olan her insana öneriliyor.

5- Coasting – Jonathan Raban

Seyahat

Tekne tutkunları için de bir kitap düşünülmüş elbette. Jonathan Raban zaten gezi kitaplarıyla ünlü bir isim ve her zaman zevkle okunan bir yazar olarak anılıyor.

6- The Great Railway Bazaar – By Paul Theroux

seyahat kitabı

Ve işte benim de bolca merak ettiğim bir seyahat türü: tren! Kitap yetmişlerde yazıldığından ayrıca çok ilginç kapılar açabilir diye düşünüyorum.

7- Motorsiklet Günlükleri – Che Guevara

gezi kitabı

“Bu kitap, Che’nin 23 yaşında Alberto Granado’yla birlikte bir motosikletle çıktığı ilk Güney Amerika yolculuğunda tuttuğu günlüklerden oluşmaktadır. Che’nin derdi Amerika’yı keşfetmekti bir bakıma. Nitekim içindeki çağrıya uymamazlık edemeyip, üniversite eğitimini, ailesini, hatta ilk aşkı Chicniya’yı geride bırakarak yollara vurmuştu kendini. ”

8- Vagabonding – Rolf Potts

gezi kitabı

Vagabonding insanı biraz daha aktif bir şekilde gezmeye iten bir kitap sanırım. Seyahat planlama, zamanı ayarlama, gezerken gönüllü olarak ya da para kazanmak için çalışma gibi konulara da el attığından biraz genç işi bir kitap diyebilirim. Ancak bu kitap bir rehber kitabı olmaktan çok öte, kendi başınıza neler yapabileceğinizin enfes bir göstergesi olabilir. Hayran kitlesinin de çok olduğunu belirteyim.

9- Yolda – Jack Kerouac

gezi kitabı

Onlar “beat kuşağı”ydılar. Farklıydılar, özgürdüler, düzenin dışındaydılar. Ve hep yoldaydılar… Hala okumadıysanız bir göz atın derim.

10- 1,000 Places to See Before You Die – By Patricia Schultz

seyahat kitabı

Hem gidilecek yerler listesi hazırlamak hem de bu yerler hakkında pratik bilgiler edinmek için iyi bir rehber. Bakıp hayal etmek bile güzel olabilir diye düşünüyorum.

Menüye dön