Santorini Atlantis Books, Dünyanın En Güzel Kitapçısı

Yunan adalarını oldum olası görmek istedim. Hatta ölmeden önce mutlaka görmek istediğim nadir yerlerden diyebilirim. Şimdiye kadar sadece bir tanesini gördüm, geriye kaldı onlarca… Ancak önceliğim Santoroni’de. Bu ada inanılmaz manzaraları ve kendine özgü mimarisiyle ünlü. Daha çok balayı için tercih ediliyor ve haliyle oldukça romantik. Adada bir de dünyanın en güzel kitapçısı var: Atlantis Books. Duyduğum, gördüğüm, okuduğum şeyleri sizinle de paylaşmak istedim. Gidecek olursanız eğer buraya da mutlaka uğrayın.

Atlantis Books

Atlantis Books

Santorini’nin en ünlü bölgesi Oia’da bulunan Atlantis Books 2002’de adaya gelmiş Amerikalı ve Avrupalı birkaç arkadaş tarafından 2004 senesinde açılmış. Tatilde yanlarında getirdikleri kitapları bitirince yenilerini almak için adada aranıp durmuşlar ve bir şey bulamamışlar. Birkaç şaraptan sonra da adaya yerleşip bir kitapçı açmaya karar vermişler.Adanın yerlileri tarafından “çocuklar” olarak konumlandırılmışlar ve herkes onları bir nevi bağrına basmış. Yerlilerin yardımı, bir tzatziki festivali ve yeterli motivasyonla (ki inanın Santorini’de olmak bile yeterli bir motivasyon fazlasına hiç gerek yok) 2004’te kitapçılarını açmışlar. Kitapçının en ilginç taraflarından biri, kitaplar arasında gezinirken sahiplerinin odasına dalıvermeniz. Bildiğiniz kitapçıda yaşanıyor ve hatta mutfakta yemekler pişirilirken çok kitap önerisi yapılıyormuş.

Atlantis Books

Atlantis Books

Atlantis Books sadece bir kitapçı değil anlayacağınız. İnsanlar burada yaşıyor ve anlattıklarına göre o kadar güzel yaşıyorlar ki özenmeden edemiyor insan. Ve siz de isterseniz burada yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Turizmin doruk noktasında olduğu zamanlarda kısa dönem çalışmak isteyenler için yataklar kitaplıkların arkasında yer alıyor. Kediler, kitaplar, iyi yemek, sabahlara kadar süren sohbetler ve müthiş bir ada… Harika bir deneyim olsa gerek! Bir dönem Indiegogo‘da para toplamışlar kitapçıyı daha iyi yerlere getirebilmek için. Burada yazdıklarını okuyunca da mutlu oluyor insan, keşke böyle yerler daha çok olsa dedirtiyor.

Atlantis Books

Atlantis Books

Dünyanın her yerinden yazarlar, kitapseverler burada yapılan festivale katılıyor. Caldera Arts and Literature Festival olarak adlandırılan festivale bu sene David Sedaris de katılacakmış. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz: Caldera. Peki Atlantis Books‘ta sizi sadece kitaplar, ilginç insanlar ve sohbetler mi bekliyor? Hayır, elbette ki hayır. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi Ege’nin enfes manzaralarından birini de kitapçının terasında bulacaksınız. Kitapları kurcalarken dalıp gideceksiniz belki de manzaraya… Mis gibi bir de rüzgar esecek,  bir kedi yanaşacak belki yanınıza… Hayali bile güzel. Keyifle!

Atlantis Books

Önceden de Libreria Acqua Alta’yı yazmıştım dünyanın en güzel kitapçılarından biri başlığı altında. Sanırım Atlantis Books en sevdiğim kitapçılarda birinci sırada, Libreria Acqua Alta ise ikinci… Peki sizin en çok sevdiğiniz kitapçı hangisi?

Menüye dön