Postcrossing, Kartpostalları Özleyenlere!

Postcrossing tüm dünyaya kartpostal gönderip tüm dünyadan kartpostal almanızı sağlayan bir oluşum. Günümüzde posta kutularını sadece faturaların ve bankalardan gelen zarfların doldurması çok acıklı geliyor bana. O yüzden posta kutumu biraz renklendirmek, dünyanın kim bilir neresinden gelecek bir kartpostalla gülümseyebilmek için hemen siteye üye oldum. Siz de benim gibi biraz olsun nostalji seviyor, sürprizlere bayılıyor ve yazmaktan hoşlanıyorsanız Postcrossing sizin de çok hoşunuza gidecek emin olun.

postcrossing

Aslında Postcrossing’i kendimi çok üzgün hissettiğim bir zamanda keşfettim ve bana çok iyi gelen bir keşif oldu diyebilirim. Eskiden birkaç mektup arkadaşım vardı, onlardan mektup geldiğinde nasıl mutlu olurdum! Böyle küçük mutlulukların hayatıma nasıl renk kattığını unutmuştum ve tekrar hatırlamak istedim. Belki ileride yeniden bir mektup arkadaşı edinmek isteyebilirim ama şimdilik Postcrossing’den gelen kartpostalları okumak ve göndermek üzere birbirinden güzel kartpostallar almak beni yeteri kadar mutlu ediyor. Bir de kartpostal almak kadar yazmak da eğlenceli. Önce insanların hoşuna gideceğini düşündüğünüz kartpostalları aramak üzere bir güzel dolaşıyorsunuz. Bu esnada kırtasiyelerde, kitapçılarda ve sahaflarda keşfettikleriniz de yanınıza kalıyor. Kartpostalı bulduktan sonra size rastgele verilen adresin sahibinin kişiliğine göre bir şeyler yazmaya geliyor sıra. Bazılarına en son okuduğum kitaptan bahsedip, bazılarına yemek tarifi yazdım. Bazıları da özellikle bulunduğunuz şehirde neler yapılabileceğini anlatmanızı istiyor, bazıları da onlara şiirler yazmanızı. Burası kendi içinde güzel bir dünya anlayacağınız.

postcrossing

Bu eğlenceli proje hakkında da sitede şunları yazmışlar:

“Bu projenin amacı insanların tüm Dünya’dan bedavaya kartpostal almaları. Peki, neredeyse bedavaya! Ana fikir şudur ki; eğer bir kartpostal gönderirseniz, siz de en azından bir tane alacaksınız, Dünya’nın herhangi bir yerindeki rastgele bir Postcrossingciden.

Neden? Çünkü, tıpkı bu satırların yazarı gibi, kendilerine mektup gelmesinden hoşlanan birçok insan var.
Dünya üzerinde belki de hiç duymadığınız yerlerden size kartpostal gelecek olması posta kutunuzu bir sürpriz kutusuna dönüştürebilir ve bunu kim sevmez ki?”

2016’da kendiniz için değişik bir şey yapmak istiyorsanız Postcrossing‘i bir düşünün derim. Bir de çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz harika bir proje olabilir bu! Büyüdükçe sizden ona kalacak, dünyanın her yanından gelmiş binlerce hatıraya sahip olacak. Keyifle ve happy postcrossing!

Menüye dön