Never Alone, Her Şeyine Aşık Olacağınız Müthiş Bir Oyun!

Never Alone Upper One Games tarafından yaratılan inanılmaz bir oyun. Kitaplık Kedisi’nde genelde oyunlara yer vermesem de Never Alone’un çok farklı olduğunu düşündüm. Oyun oynayan bir insansanız zaten ilginizi çekecektir, ancak normalde oyun oynamayan bir insansanız size oyunların sadece oyun olmadıklarını gösterebilecek bir güce sahip bir iş var karşınızda. Alaska’nın yerli halkını daha yakından tanıyıp, insanlar olarak neleri ne uğruna değiştirdiğimizi görünce de çok şaşıracaksınız. Hepsi de bir oyun sayesinde!

Never Alone

Aynı zamanda Kisima Inŋitchuŋa (“Yalnız Değilim”) olarak da bilinen oyun, Nuna isimli bir Iñupiaq kızı ve tilki arkadaşı ile oynanıyor. Sekiz bölümde anlatılan bir Alaska hikayesi ile oyunculardan hikayedeki bulmacaların çözülmesi bekleniyor. Bölümleri başarıyla tamamladıkça oyundaki kilitli videolar açılıyor ve hikayeyle birlikte ilerleyen videoları seyredebiliyorsunuz. Oyunun en güzel tarafı da bu sanırım. Alaska’nın yerli halkından hikayeler ve şarkılar dinlemek, neler yaşadıklarını duymak için bölümleri daha çabuk bitirmek istiyor insan. 2014 yılında piyasaya sürülen oyun Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One OS X’te oynanabiliyor. Bu sene içinde Wii’de de çıkacakmış.

Never Alone

Never Alone ve enfes bir hikaye

Alaska’nın yerli halkı Iñupiat ile birlikte geliştirilen ilk oyun olma özelliğini taşıyor Never Alone. Yaklaşık kırk yaşlı Alaska yerlisi, hikaye anlatıcısı ve topluluk üyesi oyunun geliştirilmesine bir şekilde katkıda bulunmuşlar. Eh durum böyle olunca da karşınıza hiçbir şeye benzemeyen, biraz büyülü biraz heyecanlı bir oyun çıkıyor. Uzun zamandır beni ekran karşısına bu kadar kitleyen bir oyun olmamıştı diyebilirim. Oyun oynamayı seven bir arkadaşınız varsa oyunu mutlaka iki kişi oynayın. (Tilkiyi seçmenizi öneririm, daha hareketli oluyor.) Oyunun amacı da yerli halkın yaşadıkları yerde düzeni bozan ve bir türlü bitmeyen sonsuz fırtınanın kaynağını bulmak. Bu fırtına hem yerli halkın hem de bu insanların bildiği her şeyin hayatını tehlikeye atıyor. Yol boyunca zaten size eşlik edecek bu fırtınanın kaynağını ararken de kendinizi birbirinden farklı yerlerde bulacaksınız. Bir balinanın içinde yüzecek, denizaltındaki mağaraları keşfedecek, farklı farklı düşmanlarla karşılacaksınız. Hikayeyi Iñupiaq dilinde dinleyecek ve hikayenin kahramanına hayran kalacaksınız. En çok da çevreye neler yaptığımızı bir oyun aracılığıyla daha net görebileceksiniz. Sırf bunun için bile oynamaya değer. Keyifle oynayın! Web sitesi: Never Alone

Never Alone – Game Trailer from Never Alone on Vimeo.

Menüye dön