Meditasyon ve Kaliteli Uyku

Meditasyon, günümüzün en popüler sağlık uygulamalarından bir tanesidir. Onlarca araştırmacı ve fikir insanı artık meditasyonun sağlıklı bir şekilde uyuyabilmenin en önemli kriterlerinden bir tanesinin meditasyon olduğunu kabul ediyor. Bu da bize, sağlıklı bir şekilde uyuyamayan ve güne yorgun bir şekilde uyanan insanların meditasyon yaparak kaliteli uyuyabileceğini gösteriyor. Peki, meditasyon nedir?

morpho

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, Latince kökenli olan meditatio kelimesinden gelir. Meditasyon, derin düşünme, bilinç ve farkındalığın faaliyetidir. İç huzura sahip olmak isteyen insanların en büyük anahtarı meditasyondur. Meditasyon uygulamaları ile beraber çok daha sağlıklı bir şekilde uyuyabilir, stresten uzak bir hayata sahip olabilir, kaliteli uykuya sahip olabiliriz. Meditasyon içerisinde çok farklı uygulamaları barındıran bir faaliyettir. Üçe ayrılan meditasyon uygulamaları ise şu şekildedir:

  • Konsantrasyon ve Kontemplasyon Yöntemi
  • Bilinç Ayrışması
  • Transandantal Meditasyon Tekniği

Peki, rahat ve kaliteli uyku ile meditasyonun ne alakası var?

Meditasyon yapmak insanın iç huzura kavuşmasına olanak sağlar. Uyku problemlerinin çok büyük bir bölümü genelde psikolojik sebeplerden ötürü kaynaklanmaktadır. Özellikle son yıllarda psikolojik sebeplerden ötürü uyuyamadığını ve kaliteli uykuyu artık çok özlediğini söyleyen insan sayısı daha da arttı. Bu sadece psikolojik sebeplerden ötürü kaynaklandığını gösteriyor olsa da ne yazık ki işin içinde daha farklı sebepler var. İnsanlar kaliteli uyku için öncelikle doğru yatak seçimi yapmalıdır. Kaliteli uyku dediğimiz şey sadece meditasyon ve sağlıklı psikolojiden kaynaklanmaz. Aynı zamanda doğru yatak seçimi de kaliteli uyku için en büyük anahtarlardan bir tanesidir. 

morpho

Meditasyon Nasıl Yapılır?

Meditasyona başlamadan önce Budistlerin yeşil çay içerek streslerini azalttıklarını biliyoruz. Herkes tarafından dini bir ritüel olarak bilinen meditasyon aslında mevcutta tüm dünyada stresi azaltma aracı olarak kullanılıyor. Meditasyonu yapabilmek için öncelikle sakin bir vücuda sahip olmanız gerekiyor. Daha sonra yere bir halı, kilim ya da sportif örtüler sermelisiniz. Daha sonra ise o örtünün üzerine oturmalı ve kendinize özel olarak bulmuş olduğunuz herhangi bir odaklanma ritüelini sergilemeniz gerekiyor. Aslında meditasyonun ana kaynağı sakinlik, dinginlik ve huzur kazanmaktan ibarettir. Bunu kazanabilmek için siz ne yapıyorsanız meditasyon o olacaktır. Bazı insanlar sadece oturup düşünmeyi bazı insanlar spor yapmayı bazı insanlar ise gerçek bir Budist gibi meditasyon yapmayı tercih eder. Ama meditasyon kaliteli uyku için tek başına yeterli değildir. Doğru yatak seçimi yapmalı ve uykuya daha sağlıklı bir şekilde başlamanız gerekir.

morpho

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru yatak seçimi yapabilmek için öncelikle vücudunuzun ne tür yataklarda yatabileceğini biliyor olmanız gerekiyor. Her insan ortopedik yatakta yatamaz ya da bazı insanlar sadece ortopedik yataklarda yatabilir. Kaliteli uyku, en iyi yatak seçimi ile oluşabilecek bir olgudur. Bu sebeple kendiniz için en iyi yatırımı yine ortopedik yatak ya da yarı ortopedik yatak ile yapmalısınız. Visco yatak size tüm bu ortamı sunacaktır.

Visco Yatak Nedir?

Visco yatak sadece bugünün değil geçmişinde en önemli ortopedik yatak türlerinden bir tanesiydi. Bugün insanlar kaliteli uyku ve deliksiz uyku için sadece visco yatakları tercih ediyor. Sebebi ise katmanındaki elastik visco adının verildiği kaplama malzemelerinden kaynaklanıyor. Rahat, gerçek, kaliteli ve deliksiz bir uyku için mutlaka visco yatak tercih etmelisiniz. Visco yataklar ve visco yastıklar insanların sadece kaliteli uykuya sahip olabilmeleri amacı ile üretilmiştir. Siz de hemen bir visco yatak satın alarak bu keyfe ulaşabilirsiniz. 

#bubirreklamdır

Menüye dön