Lebowski, Sufizm ve Yeni Kitaplar

Son zamanlarda hayatımda küçüklü büyüklü birçok değişiklik oluyor. Bazılarını mutlulukla karşılarken bazılarını unutmak için elimden geleni yapıyorum. Sufizm ise sanırım uzun süredir hayatımdaki yerini ağırlaştırmayı planlıyordu ve şimdilerde biraz hız kazandı diyeyim. Yeni kitaplar da bildiğiniz gibi hepimizin sorun yerine koymadığımız sevimli sorunu.

Yıllarca kedi besleyen bir ailenin kedi sever bir kızı olarak yaşadım. Sevgiliyle yaşamaya başladıktan sonra uzunca bir zaman kedi alma konusunda kararsız kaldıysam da Gezi olayları sırasında ortada kalmış yüzlerce yavrudan birini evlat edinmiştim. Ne yazık ki Biber ancak üç gün yaşayabildi, ondan sonra da sorumluluk alabilecek gibi hissetmedim kendimi. Ancak bu sene havaların soğumaya başlamasıyla birlikte mini mini kedi yavrularının sokakta dolanmalarını izleyemez oldum. Böylelikle bazılarınızın bildiği üzere son zamanlarda hayatımdaki en büyük değişiklik gerçekleşmiş oldu. Yakışıklı sarman kedimiz Lebowski rahatça oyun oynayıp, yemek yiyip, yaşlanabileceği evine yerleşti. O geldiğinden beri her şey kesinlikle çok daha keyifli. Kitap okumak, televizyon izlemek, temizlik yapmak ve hatta uyumak artık yanınızda yumuşacık ve tüylü tüylü bir şey olduğundan keyfine doyulmaz birer aktivite haline dönüşüyor. Hatta bu yazıyı yazarken sürekli klavyeye atlaması ya da daha güzeli gelip üzerine oturması bile keyifli. Evet iki katı temizlik yapıyorsunuz, evet ne olursa olsun büyük bir sorumluluk ama bana verdiği mutluluğu hiçbir şeye değişmem. Siz de kedi sahiplenmek için kendinizi hazır hissediyorsanız hiç durmayın derim, inanın çok mutlu olacaksınız.

sufism

Gelelim sufizme… Bu konu biraz benim özelimde kalsın istiyorum o yüzden kısaca bahsedip sizden önerilerinizi isteyeceğim. Hayat boyunca küçük küçük işaretlerle karşılaşırız ve bir zaman gelir bunların bizi neye yönlendirdiğini nihayet anlarız. Benim sufizme kavuşmam da en sonunda kapağında kocaman Sufism yazan bir kitaba çekilmemle başladı. (Instagram‘da hikayesini bulabilirsiniz.) Ben de araştırmalara başladım; başladım ama araştırdığım dünya o kadar büyük ki daha yanına bile yaklaşamadım. Birkaç kitabı okuma listeme aldım ama hevesimden, heyecanımdan emin olamıyorum. Dolayısıyla sizden birkaç öneri isteyeceğim. Kitap, web sitesi ya da bilgi alabileceğim herhangi bir şeye (seminerler vs.) açığım. Mail, sosyal medya ya da yorumla bana birkaç öneride bulunabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

kitaplar

Yeni kitaplara gelince… Aslında bir süre yeni kitap almamaya karar vermiştim ve aslını isterseniz uzunca bir süre istikrarlı bir şekilde kitap almamayı başardım. Ancak her gün yeni bir şey duyup hakkında daha fazlasını öğrenmek için bilgisayar başına oturmak sıkıcı gelmeye başladı. Ayrıca kardeşim sürekli kırtasiye alışverişi yapmak istediğinden yolumuz çoğu zaman kitapçılara da düşüyor. Kitapları kurcalarken hem ucuz hem de enfes kitaplara rastlayınca dayanamayıp birer ikişer almaya başladım, bazılarını da almak zorunda hissettiğim için aldım. Tagore’den Gitanjali, A. Kadir’den Bugünün Diliyle Mevlana, Annemarie Schimmel’dan İslamın Mistik Boyutları, John Ruskin’den Sanat ve Hayat Üzerine ve daha birkaç tane daha…

Menüye dön