Yemek Odasında Kitaplıklar – Yemekte Ne Okurdunuz?

Evin en büyük masası yemek masası olduğundan aslında galiba hepimiz bu masadan yemek yemek dışında farklı aktiviteler için de faydalanıyoruz. Yemek odasında ya da yemek alanında ders çalışmak ya da büyük bir alan gerektirecek projelere kafa yormak daha kolaydır. Masa büyük olduğundan her türde boyda kitapları, içecekleri ve aynı anda yiyecek tabaklarınızı da kaldırabilir. Dolayısıyla yemek odasında kitaplıklar gerçekten çok iyi bir fikir olabilir. Houzz‘da gördüğüm yazıyı sizinle paylaşmadan edemedim.

Yemek Odasında Kitaplıklar Yemek Odasında Kitaplıklar Yemek Odasında Kitaplıklar

Kitaplıklarda gerçekten çok hoşuma giden bir şey varsa o da kitaplar için özel olarak konumlandırılmış ışıklandırmalar olabilir. Yemek odasında kitaplıklar yer alacaksa bu ışıklandırmalar özellikle seçilmeli diye düşünüyorum çünkü ışıklar muhtemelen yemek masası üzerinde olacağından kitaplıklar karanlıkta kalacaktır. Kendi adıma yemek odasında kitaplıklar yer alacaksa içlerinde sadece kitaplarından olmasından yana olduğum söylenemez. Birkaç rafta en sevdiğiniz resimler ya da fotoğraflar  yer alsa harika olmaz mı? Bazen kitaplığı gereğinden fazla kalabalık gösterdiklerini düşünsem de arada sırada kitaplarıma bakarken gözüme ilişen aile fotoğrafları ya da sevdiğim ressamların resimleri beni gülümsetebiliyor.

Yemek Odasında Kitaplıklar Yemek Odasında Kitaplıklar Yemek Odasında Kitaplıklar

Kalabalık demişken, yemek odanızda büyük bir kitaplık istiyorsanız dekorasyona iki kat dikkat etmeniz gerektiğini de belirtmem gerek. Büyük bir kitaplık dünyanın göze en hoş gelen şeyi olmasına rağmen sırf kendisi için ayarlanmamış bir odada ya da alanda yer aldığında ortamı biraz fazla kalabalık bir hale getirebiliyor. Gözünüzü yormamak için yapmanız gereken şeyler çok zorlu olmadığı için işin altından kolayca kalkılabilir.

Yemek Odasında Kitaplıklar Yemek Odasında Kitaplıklar Yemek Odasında Kitaplıklar

Yapmanız gereken en önemli şeylerden biri hem kitaplığın hem de yemek masası ve sandalyelerinin aynı dekorasyon stiline sahip olmasını sağlamak. Yemek odanız ya da yemek alanınızın bulunduğu mekan modern bir stilde döşendiyse kitaplığınız da modern bir kitaplık olmasına özen gösterin. Kitaplarınızın kapakları yeteri kadar renkli olacağından çok göz alacak renklerden uzak kalmanız muhtemelen daha mantıklı olabilir. Özellikle rengarenk raflardan kaçınmanızı şiddetle öneririm. Renk konusunda ısrarcıysanız da sandalyelerinizde sade bir seçim yapmak en mantıklısı olacaktır. Anlayacağınız en azından bir eşyada sade bir seçim yapmanız gerekecek. Ne olursa olsun harika gözükeceğinden emin olabilirsiniz. Kitaplığa yeni bir yer arıyorsanız mutlaka değerlendirin derim. Keyifle!

Menüye dön