Vancouver Halk Kütüphanesi

Vancouver Halk Kütüphanesi bu zamana kadar gördüğüm en güzel modern halk kütüphanelerinden biri. Binanın mimarisine, insanları bir araya getiriş şekline, içinde yer alan restoran ve dükkanlarına hayran kaldım. Olur da yolunuz bir gün Vancouver’a düşerse kütüphaneye uğramamazlık etmeyin derim.

Vancouver Halk Kütüphanesi
Vancouver Halk Kütüphanesi
Vancouver Halk Kütüphanesi

Vancouver Halk Kütüphanesi’nin ana binası olan bu binada kütüphane dışında üniteler de bulunuyor. Örneğin binanın altında otopark mevcut ve bir bölümde de ofis alanları da yer alıyor. Binanın üst kısmında görünen çatı bahçesi de peyzaj mimarı Cornelia Oberlander tarafından yapılmış ancak halka kapalı bir alan. Kanımca hiç önemli değil, gerçekten enfes görünüyor!

Vancouver Halk Kütüphanesi
Vancouver Halk Kütüphanesi
1648
Yapının ortasında bulunan dikdörtgen biçimindeki bina asıl kütüphane binası ve dokuz kattan oluşuyor. Bu binanın etrafındaki eliptik yapı ise kütüphanenin okuma ve çalışma alanlarını kapsıyor. Bu binaya köprülerle ulaşılıyor. Büyük büyük pencereler sayesinde ne kadar aydınlık ve ferah olduğunu görüyorsunuzdur. Binanın iç kısmında bulunan camdan çatı ise kütüphanenin giriş kısmının üzerini kapatıyor ve aktiviteler için alan yaratıyor.

kütüphane
Vancouver_Public_Library_Atrium
8165277424_9de0b6df10_b

1990 yılında yapılan bir referandum ile yapılması kararlaştırılan halk kütüphanesi için bir tasarım yarışması gerçekleştirilmiş. Yeni binanın nasıl olması gerektiğine dair birçok proje çıkmış ortaya ve sonunda Moshe Safdie’nin projesi diğerlerine göre en radikal proje olsa da halk tarafından en çok sevilen proje olduğu için yarışmayı kazanmış. Asıl planda ofis binası yer almasa da devletin bu alanı kütüphane için ayırabilmesi ve para gerektiği için sonradan eklenmesi gerekmiş. 1993’te binanın inşaasına başlanmış ve 1995’te de bitirilmiş.

Vancouver-Public-library-1
library2
Vancouver-Public-Library

İçinden çıkmak istemeyeceğim binalar arasına giren bu enfes kütüphane, insanları bir araya getirmek gibi bir görevi de üstlenmiş. Bildiğiniz gibi Canada çok uluslu ve bol huzurlu bir ülke ve bu huzurun korunması için de herkes canla başla çalışıyor. Kütüphane de insanların tanışabilmesi, çeşitli etkinlikler ile arkadaş bulabilmesi için bulunmaz bir yer. Ayrıca öğrencilere enfes bir çalışma ortamı sunduğundan ister istemez sosyal bir mekan görevi de görüyor. Binada yapılan etkinlikler arasında film gösterimleri, yazar okumaları, kısa dönemli eğitimler, kitap kulübü toplantıları da yer alıyor. Kütüphanenin web sitesinde bir de “What Do I Read Next?” bölümü var, göz atın derim.

Menüye dön