Oxford Codrington Kütüphanesi

Codrington
Codrington Kütüphanesi Oxford, İngiltere’de bulunan akademik bir kütüphane. All Souls Collage’ın bir kütüphanesi olan bu bina, içinde binlerce enfes kitaba ev sahiliği yapmakla birlikte mimarisiyle de çok ilgi çekiyor.

Codrington Codrington

Sömürgelen üzerinden büyük bir servet edinen Christopher Codrington tarafından yapılmaya başlanan kütüphane, şimdilerde milyon dolarlar eden kitapları barındırıyor ki bu da tahmin edebileceğiniz gibi Codrington tarafından kütüphane için alınmış. Nicholas Hawksmoor tarafından dizayn edilen kütüphane 1751 yılında tamamlanmış ve o zamanda bu yana akademisyenler tarafından kullanılıyor.

Codrington Codrington
Codrington’da yer alan kitapların üçte ikisi 1800 yılından önce yazılmış kitaplardan oluşuyor. Koleksiyonlarının çoğu hukuk, Avrupa tarihi, din tarihi, askeri tarih ve klasiklere yer veriyor. Bir Oxford Üniversitesi kütüphanesinde nadir olsa da Codrington’a giriş üniversitenin tüm üyelerine açık. Dünyanın her yerinden akademisyenleri kendine çektiğini söylesek abartıyor sayılmayız. İnsanın akademisyen olası geliyor!

Menüye dön