Gizli Mekanlara Açılan Kitaplık Kapıları

Kitaplık kapıları için kitaplıkların bölme olarak kullanılması ve diğer tarafa bu kitaplıkta yer alan kapıyla ulaşılması ya da bildiğiniz kapı yerine kitaplığın kapı olarak kullanılması diyebiliriz. Çoğumuz bunları kitaplarda okumuş olsa ya da filmlerde görmüşüzdür. Ancak evlerde de yerini almaya başlayan bu kitaplık kapıları herkesin çok hoşuna gidecek bir gizem oluşturuyor.

Yarattığı gizemin yanı sıra, sadece sizin bildiğiniz küçük bir alanın olması ve hatta buraya kitaplıktan geçiyor olmak gerçekten çok hoş bir duygu olsa gerek. Evde bu tür kapılara sahip olmak aslında çok da zor bir şey değil. Sadece uygun bir alana sahip olmak gerek diye düşünüyorum. İster çatı katında depolama alanına açılan küçük bir kapı olsun, ister merdivenin altında küçük bir odaya açılan bir kapı, hepsi kitaplık şeklinde yapılabilir.

Ben özellikle banyoya açılan kitaplık kapılarını çok beğeniyorum. Banyo oldukça kişisel bir bölüm olduğundan kimsenin görüp de giremeyeceği, kitaplıktan girilen bir banyo efsane olabilir gerçekten. Banyoda kitap okuyan biri olmasam da benden başka kimse girmesin yeter.

Kitaplık Kapıları

Minik bireyler için kitaplık kapıları

Aynı zamanda minik bireylerin kitap okuma şekvini artırmak için kitaplıktan gizlice girilen bir okuma odası da şahane bir fikir olabilir diye düşünüyorum. Bu gizli saklı oda onların olacağı için ve adı da “okuma odası” olacağı için burada daha çok vakit geçirip kitap okumak isteyeceklerdir. Kitaplardaki kahramanlarının yer aldığı posterler, rahat bir koltuk ve hatta yatak ile sade bir şekilde döşenirse de evin büyük bireyleriyle paylaşmak zorunda kalabilirler.

Kitaplık Kapıları

Kitap sever insanların sadece kapılarla yetinmeyeceği bir dünyada yaşamak gerçekten güzel bir duygu. Bir de kitap okuma eylemi yalnız yapılan bir şey olduğundan insan kimsenin ona ulaşamayacağı bir yer arıyor. Kimseyle konuşup, etkileşime geçmek zorunda kalmayacağınız bir yer arıyorsanız da evinizin uygun bir bölümünü kitaplıkla kapatıp, gizli bir kapı yapabilirsiniz. Daha basit bir seçenek de eğer evde pek kullanılmayan bir odanız varsa onun kapısını söküp bildiğiniz kitaplığı burada kapı olarak kullanmak olabilir. Bu oda artık tamamen size kalacakken, evin olmadık yerinde bir kitaplığa da sahip olmuş olursunuz. Tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Keyifli kitaplık kapılarımız olsun!

Menüye dön