Evin Her Köşesinde Kitaptan Duvarlar

Kitaptan duvarlar… Her kitap severin hayalini süsleyen, tüm bir duvar boyunca sıralanmış, birbirinden farklı dünyalara açılan kitaplar… Aslında hiç de düşündüğünüz kadar zor değil. Elde edilmesi diğer birçok şeye göre oldukça kolay olan bu duvarları şimdi evinizin her köşesinde kitaplarla doldurabilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru mekanı seçmek.

kitaptan duvarlar

Şu sıralar yeni bir eve taşınmayı düşündüğümüzden kendimi sürekli kitaplığımı nereye koyacağımı düşünürken buluyorum. Şimdiki gibi salonda mı olmalı yoksa ekstra bir odamız olursa orayı bir okuma odası haline mi getirmeliyim? Bir okuma odası elbette mükemmel olsa da yine de bu oda bir zaman bir şekilde misafirlerin yatacağı bir oda da olacak aynı zamanda. Ben bunları düşüp de işin içinden çıkamazken apartment therapy‘de çok şirin bir yazıya rastladım. Sizinle de paylaşmadan edemedim. Evin her yerinde istediğiniz her duvarda bir kitaplık yaratabilirsiniz.

Banyoda kitaptan duvarlar

Tamam, hepimizin banyosu mükemmel değil. Hatta çoğumuzunki oldukça minik ve bir banyonun ihtiyaçlarını ancak karşılayacak durumda. Yine de belki bir gün küvetinizde dinlenirken bir yandan da kitap okumak istiyorsanız hayal kurmakta bir sakınca yok. Yukarıda fotoğrafta gördüğümüz mükemmel banyo da yazar Michael Cunningham‘ın banyosu.

Yemek odasında kitaptan duvarlar

Tamam, hepimizin yemek odası da yok kabul. Ancak bu hem olmayacağı anlamına gelmiyor hem de salonunuzun bir köşesini yemek bölümü yapamayacağınız anlamına da gelmiyor. Sonuçta tek yapılması gereken şey bir yemek masası ve sandalyelerini buraya yerleştirmek olacak. Yemek yenmediği zamanlarda mükemmel bir çalışma masası haline gelecek bu masanın etrafında kitaplar görmek de hoş olacaktır.

Mutfakta kitaptan duvarlar

Fotoğraftaki kadar olmasa da her mutfakta kitaplar için mutlaka yer açılabileceğine inanıyorum. Şanslı olanlarımız  küçük de olsa bir duvarı kitaplara ayırabilecekken bazılarımız da en azından birkaç rafı ayırabiliriz. Ben yemek yaparken mutfaktan çıkmak istemiyorum; çoğu zaman müzik dinlesem de bazen kitap okuduğum da oluyor.

Salonda kitaptan duvarlar

Hepimizin salonunda kitaplar için mutlaka yer vardır, eminim bunda hemfikiriz. Benim bir duvarım tamamen kitaplara ayrılmış durumda ve inanın salonun bu kısmını ne kadar sevdiğimi size anlatamam. İster küçük olsun ister büyük iyi bir kitaplıkla boş bir duvarı harika bir köşeye çevirebilirsiniz.

Yatak odasında kitaptan duvarlar

Siz de benim gibi uyumadan önce saatlerce kitap okuyan insanlardansanız yatak odasında kocaman bir kitaplık hoşunuza gidebilir. Ev ararken dikkatimi çeken bir şey olduysa o da yatak odalarının gereğinden fazla büyük oluşu. Çılgın gibi bir kıyafet koleksiyonunuz yoksa kitaplara hoş bir duvar ayırabilirsiniz.

Koridorda kitaptan duvarlar

Galiba en çok aklıma yatan bu oldu. Eğer evinizin koridorları biraz genişse tüm duvarı bir kitaplık olarak kullanmak müthiş bir fikir olabilir. hem diğer odalarınızda size yer kalmış olur hem de koridora her yerden rahatlıkla ulaşabileceğiniz için de kitaplar elinizin altında olur. Ne dersiniz?

Menüye dön