Evi Güzelleştiren Kitaplar

Evi güzelleştiren kitaplar, neredeyse her zaman en çok sevdiğimiz kitaplar oluyor. Eh konu zaten en çok sevdiğimiz kitaplar olunca, baskısı, kapak tasarımı gibi etkenler de öne çıktığından daha bir özenli alışveriş yapabiliyoruz. Özenle yapılan alışveriş sonunda da kitaplar evde daha özenli yerlere konuluyorlar. Belki de onlar için hazırlanmış ayrı bir köşe, kitaplıkta ayrı bir raf vardır kim bilir. Hazır kitaplarımız yerlerini almışken yine en çok sevdiğimiz şeyler de bazen raflardaki yerini bulabiliyor. Çerçevelerden oyuncaklara, kokulu mumlardan antika saatlere kadar kitaplıklarda birçok eşyaya rastlamak mümkün.

evi güzelleştiren kitaplarevi güzelleştiren kitaplar

Benim de evimde en sevdiğim köşe her zaman kitaplarımın olduğu köşe oldu. Çeşit çeşit kitaplıklarda ya da üst üste darmadağınık bir şekilde olsa bile, kitaplar her zaman renk katıyor eve. Bir dekorasyon objesi olarak ele alındığında kitaplar, işlevleri de olduğundan kanımca eşsizler. Hemen erişebileceğiniz, elinizin altında bir yerlerde oldukları zaman açıp açıp okumak gibisi yok. Bazen de sadece alıp koklamak için oraya buraya konulsalar ve hatta sehpalar üzerinde unutulsalar bile, evi güzelleştiren kitaplar oluyor her zaman.

evi güzelleştiren kitaplarevi güzelleştiren kitaplarevi güzelleştiren kitaplar

Evi güzelleştiren kitaplar ve kitap düzenleme sanatı

Kitaplık düzenleme sanatı diye bir sanat olabilir mesela… Neden olmasın? Biraz bu sanatla kafayı kırabiliriz. Kendi adıma konuşmam gerekirse bir kitaplığın nasıl olması gerektiğine dair saatlerce konuşabilirim. Evde nereye konulmalı? Kaç rafı olmalı, bu rafların derinliği neye göre ayarlanmalı? Kitaplar neye göre dizilmeli? (Bu oldukça kişisel bir seçimmiş ve okurun nasıl bir tarza/kişiliğe sahip olduğunu da ortaya koyuyormuş. siz siz olun kitaplığınızı yerleştirirken özen gösterim derim.) Okuma koltuğu ne tür bir koltuk olmalı? Peki okuma ışığı nasıl olmalı? Pencere kenarları için küçük minderler gelir aklıma hep. Dışarıda yağmur yağarken pencere kenarında kitap okumak çok keyifli olabilir. Hem yağmurun sesi duyulur hem de hayal alemine daha kolay dalınabilir. Bir şömine varsa eğer evde, yanında ötesinde berisinde mutlaka kitaplar olmalı. Hatta kitaplara uyumlu battaniyeler, pofuduk yastıklar bile olmalı. Evi güzelleştiren kitaplar… Siz sadece neyin nerede duracağına karar verin. Biraz da olsa ilham yeter. Sonra alın battaniyenizi, kışın keyfini çıkarın.

← Önceki yazı
Sonraki yazı ➝
Menüye dön