Dünyanın en ilginç kitapçıları

Kapanan kitapçılar yazısından sonra bu hafta dünyanın en ilginç kitapçılarına göz atmanın vakti geldi sanırım. İçinde saatler harcanılası, kaybolunası kitapçılar buldum size!

Selexyz Bookstore

Hollanda Maastricht’te bulunan Selexyz Bookstore, eski bir Dominik kilisesi içine kurulmuş. Önce mimarisine hayran kalıp sonra tavana bakarken insanlara çarpmama yetisini kazanmak lazım.

selexyz bookstore
Kilisenin mihrabına da kahve dükkanı yerleştirilmiş. Edinmek istediğiniz kitapları alıp mis gibi kahve eşliğinde ruhani ruhani takılabilirsiniz.

bookstore

Shakespeare & Co. Antiquarian Books

Paris’te bulunan Shakespeare & Co. Antiquarian Books en çok fotoğrafı çekilen kitapçı olarak ün salmış. Fazlasıyla sıcak ve samimi bir atmosferi var.

shakespeare and co
İçerisi oldukça karışık görünse de insan büyülenmeden edemiyor. Sayısız raf üstünde yüzlerce kitap… Avizeden Blue Oyster Tearoom ayrıntısına kadar her şey mükemmel.

inside shakespeare and co
Üçüncü katta bulunan yatak ve arkasındaki pano ile bu kitapçı yaşayan ve yaşanılası bir mekan hissi uyandırıyor hemen.

shakespeare bookstore

Lello Bookstore

Portekiz, Porto’da bulunan bu kitapçı daha içeri girmeden mimarisiyle vuruyor insanı zaten.

lello bookstore
1906 yılından bu yana açık olan Lello’nun içi de dışı kadar fantastik. Merdivenleri bile ayrı güzel.

lello bookstore porto

lello bookstore stairs
İçerideki aydınlatmadan tavanına kadar her şeyi ince ince işlenmiş bu kitapçının. Küçük bir kütüphane havası da vermiyor değil…

lello bookstore ceiling

El Ateneo

Buenos Aires’de bulunan El Ateneo binası hayatına tiyatro olarak başlamış. Sonrasında sinemaya dönüştürülse de şu an dünyanın en güzel kitapçılarından biri haline gelmiş. Kimliğini bulmuş sonunda.

el ateneoBu kitapçının ne kadar büyük olduğunu da aşağıdaki fotoğraftan anlamak mümkün. Bir de beyaz perdeyi kaldırmamak harika fikir olmuş!

bookstore el ateneo 2

Hepsi birbirinden şahane olsa da sanırım ben en çok Selexyz kitapçısını beğendim. Siz hangisinde kaybolmak isterdiniz?

Kaynak: Miragebookmark
Menüye dön